GeriGündem Kozmik savcıya ‘klon’ tehdit
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  25
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmik savcıya ‘klon’ tehdit

Kozmik savcıya ‘klon’ tehdit
refid:13561809 ilişkili resim dosyası

Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki ‘kozmik odanın aranmasıyla sonuçlanan Başbakan Yardımcısı Arınç'a suikast iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Savcı Mustafa Bilgili’ye atılan tehdit mesajlarının, ‘klonlanmış’ bir telefondan gönderildiği belirlendi.

TİB’in verdiği bilgilere göre, telefon geçtiğimiz Ağustos ayında alınıp IMEI numarası ‘klonlandı’ ve mesajlar atılıncaya kadar hiç kullanılmadı.

BAŞBAKAN Yardımcısı Bülent Arınç’a suikast iddialarıyla ilgili soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili’nin cep telefonuna gönderilen tehdit mesajlarının, yasadışı klonlanmış telefonla Ankara Oran’dan atıldığı tespit edildi.
Bilgili’nin özel telefonuna 28 ve 29 Aralık’ta gönderilen dört mesajda, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki kozmik odada yürütülen aramaların sona erdirilmesi istenerek, “Bu işle fazla uğraşma. Senin sonun da Doğan Öz gibi olur” denilmişti.

Ağustosta alındı hiç kullanılmadı

Savcının şikâyeti üzerine Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’yla (TİB) irtibata geçerek, mesajların atıldığı numarayla ilgili bilgi istedi.

TİB, polise gönderdiği bilgilerde, numaranın Ağustos 2009’da faaliyete geçtiğini ve tehdit mesajlarının atıldığı güne kadar hiç görüşme yapılmadığını açıkladı. Söz konusu numaradan beş ay içinde dördü savcıya tehdit olmak üzere 11 mesaj atıldığını belirten TİB, tehdit mesajlarının da Oran’daki baz istasyonu çevresinden çekildiğini iletti.

Telefonun IMEI No’su klonlanmış

Cep telefonuna ait IMEI bilgilerini de kontrol eden TİB, telefonun yurtdışından kaçak yollarla Türkiye’ye getirildikten sonra klonlanarak kullanıma açıldığını bildirdi. Aynı IMEI numarasının Türkiye’de üç farklı telefonda daha bulunduğunu ancak diğer telefonlardan tehdit mesajı çekilmediğini belirleyen TİB, bu mesajlardan sonra telefonun hiç kullanılmadığını iletti..

IMEI klonlama nedir

HER cep telefonuna özel bir IMEI (Uluslararası Elektronik Kimlik Bilgisi) numarası bulunuyor. Ancak bu yasal özel numara birden çok telefona aynı anda veriliyor. Bu işleme klonlama deniliyor. Klonlamayı yasal olarak ne üretici ne bayi ne de ithalatçılar yapabiliyor. Yasadışı olan klonlama işlemi ise basit bir bilgisayar programıyla gerçekleştirilebiliyor.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle