Gündem Haberleri

  Kozmik Oda belgeleri mahkemede

  Cahit ÖZÇELİK/MALATYA, (DHA)
  09.09.2013 - 15:03 | Son Güncelleme:

  MALATYA’da Zirve Yayınevi’nde üç kişinin öldürülmesi olayı ile ilgili görülen davada sanıklar 80’inci kez hakim karşısına çıktı. Malatya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava öncesi polis ekipleri adliye binası çevresinde geniş güvenlik önleml aldı. Malatya E Tipi Cezaevi ile askeri cezaevinde bulunan tutuklu sanıkların geniş güvenlik önlemleri altında adliye binasına getirilmesiyle 80’inci duruşma başladı. Bugünkü duruşmaya öldürülen Alman uyruklu Tilman Geske’nin eşi Suzanna Geske katılmadı.

  Cinayete azmettirdiği iddiasıyla Elbistan Cezaevi’nde tutuklu bulunan sanık Varol Bülent Aral video konferans yöntemiyle duruşmaya katılırken, davanın tutuklu sanıklarından Orgeneral Hurşit Tolon ile tutuksuz sanıklar İlker Çınar ile Aykut Saka duruşmaya katılmadı.

  KOZMİK ODA BELGELERİ MAHKEMEDE

  Mahkeme Başkanı Hayrettin Kısa, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Kurulu Ankara Bölge Başkanlığı’nda yapılan aramalarda elde edilen belgelerin talep edildiğini anımsatarak, talebe olumlu karşılık verildiğini ve kozmik oda olarak bilinen adreslerde yapılan aramalarda elde edilen belgelerin CD ve DVD ortamında mahkemeye gönderildiğini söyledi.

  Dava dosyasına konulan kozmik oda belgelerinde, emekli orgeneral Hurşit Tolon tarafından kurulduğu iddia edilen Türkiye Ulusal Stratejiler ve Harek?t Dairesi (TUSHAD) ve JİTEM’in varlığına ilişkin bilgiler olup olmadığı araştırılacak.

  Cinayetlerin sanığı Emre Günaydın’ın olaydan sonra Turgut Özal Tıp Merkezinde tedavisi sırasında, kapıda nöbet tutan uzman çavuş Hüseyin Aslanpençesi ile bir kilisede yönetici olarak görev yapan İhsan Özbek’in talimatla ifadesinin alındığını belirtildi.

  ALBAY’A CİNAYETLERİ SORDU

  Duruşmada ayrıca Mahkeme Başkanı, iddianamede yer verilen, ’Malatya Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Ülger cinayetleri bekliyordu. Olayın gerçekleştiği saatlerde yayınevine yakın bir mağazada birliği için mobilya bakıyordu. Cinayetler işlendiğinde gelen telefonun ardından olay yerine geldi’ yönündeki suçlamaları sanık Mehmet Ülger’e sordu. Ülger ise cinayetlerin işlendiği gün mobilya alımı için iki astsubay ile birlikte merkezde olduğunu belirterek olayı mağazadaki televizyonun alt yazısından öğrendiğini ve daha sonra olay yerine gelerek emniyet müdürü ile savcı ile görüştüğünü söyledi.

  Duruşmada daha sonra, tutuklu sanık Varol Bülent Aral’ın çeşitli iddiaları üzerine Ata Atmaca adındaki kişi mağdur sıfatıyla dinlendi.

  Etiketler: zirve yayınevi
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı