GeriGündem Kozmik belgeler imha edilecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kozmik belgeler imha edilecek

Kozmik belgeler imha edilecek
refid:13561814 ilişkili resim dosyası

Genelkurmay Başkanlığı İletişim Dairesi, beş haftalık bir aradan sonra ‘ihtiyaç üzerine’ dün düzenlediği brifingte, Seferberlik Bölge Başkanlığı’ndaki aramalarda, görev ve yetki alanı dışında bir faaliyetin tespit edilmediğini açıkladı.

Toplantıya, Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak katıldı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a yönelik suikast iddialarına yönelik soruşturma hakkında bilgi veren Çubuklu, “Arama tutanağındaki bilgiler doğrultusunda, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın görev ve yetki alanı dışında bir faaliyetinin tespit edilemediğini ifade etmemiz mümkündür” dedi.
Çubuklu, özetle şunları söyledi:

Kozmik sorgulamaya zemin hazırlandı

“Devlet sırrı niteliğinde olan bazı planlarla ilgili güvenlik prensibi ihlali olmuştur. Mevcut usuller gereği uzun yıllar büyük emek verilerek hazırlanan söz konusu planlar geçerliliğini kaybettiği için iptal edilecektir. Suikast iddiası ile başlayan süreç, şüpheli olarak görünen personelin çalıştığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı’nın sorgulanmasına zemin hazırlayacak bir istikamette yönlendirilmeye çalışılmış ve bu konuda çok sayıda abartılı, saptırılmış haber ve yorum basın yayın organlarında yer almıştır.

Mahkemeye arama ile inceleme farkını sorduk

Şu ana kadar tek hakim tarafından yapılan inceleme işlemlerinden elde edilen belge, evrak ve elektronik ortamdakiler dahil hazırlanan tutanağın imhasına karar verilmesi talep edilmiştir. 11. Ağır Ceza Mahkemesi, hakimin özel bölgelerde arama yapabileceğini ancak inceleme yapamayacağını; arama tamamlandığında tutanağın sadece soruşturma konusu delillerle ilgili bilgi ve belgelerle sınırlı tutulmasını karara bağlamıştır. Ancak Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşavirliği tarafından tekrar bir yazı ile mahkemeden arama ile inceleme arasındaki farkın ne olduğu sorulmuştur.”
Yorumları Göster
Yorumları Gizle