GeriGündem Koyunlara ‘serinlik işkencesi’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  41
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Koyunlara ‘serinlik işkencesi’

Koyunlara ‘serinlik işkencesi’
refid:4882397 ilişkili resim dosyası

Van’ın Gürpınar İlçesi'ne bağlı Üçgen Köyü sakinleri koyunlarını sıcak havalardan korumak ve hastalanmalarını önlemek için hayvanları Güzelsu Deresi’ne yaklaşık 3 metrelik kayalardan atıyor. <1+>Yeni

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde olduğu Türkiye’de sıcak havalar insanlar kadar hayvanları da bunalttı. Van’ın Gürpınar İlçesi’ne 25 kilometre uzaklıktaki Üçgen Köyü’nde köylüler aşırı sıcaklardan dolayı bunalan ve verimleri düşen koyunlarını serinletmek ve hastalıklardan korumak için Güzelsu Deresi’nde serinletip temizliyorlar.

Köyün 400 koyununu toplayan köylüler, bunları Güzelsu Deresi’ne getirerek 3 metre yükseklikteki kayalıklardan 1 metre derinliğindeki suyun içine atıyorlar. Büyük korkuyla suya düşen koyunlar zoraki serinlerken, bir çeşit işkenceye uğruyor. Sürüde 20 koyunu bulunan İshak Karataş, sıcak havalarda bunu sürekli yaptıklarını belirterek, “Bu bizim için olduğu kadar hayvanlar için de eğlencedir. Hem biz serinliyoruz hem de hayvanlarımız serinletip temizliyoruz” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle