Gündem Haberleri

  Köyündeki defineci sorununu film yaptı

  Osman BEKLEYEN/ VAN, (DHA)
  13.08.2009 - 14:54 | Son Güncelleme:

  VAN'ın Gevaş İlçesi Abalı Köyü'nde kaçak definecilerin tarlalarını kazıp tahrip etmesini yetkililere duyurabilmek isteyen inşaat işçisi Yunus Baydar bu sorunu film yaptı. Yazdığı senaryoyu köyün gençleriyle gerçekleştiren Baydar, görüntüleri kiraladığı kamerayla çekti. Baydar, köyde sevgili rolünde bir kadın bulamayınca da bu sahneyi filmden çıkardı.

  İstanbul'daki inşaatlarda çalışan ve burada çekilen bazı dizilerde figüranlık yapan Yunus Baydar, köyüne döndüğünde tarlalarının kaçak defineciler tarafından kazılıp tahrip edildiğini gördü. Baydar, bunun üzerine sorunu filmle duyurabilmek amacıyla senaryo yazdı. Köyün gençlerini de yanına alan Baydar, 2 aylık çalışmayla sorunu ‘Kanunsuz defineciler' adını verdiği filme çekti. Filmi kiraladığı kamerayla çeken Baydar, en büyük sıkıntıyı ise kadın oyuncu bulmakta çektiğini anlattı.

  Bir kaçak definecinin yakalandıktan sonra hapise girmesini ve daha sonra da çıkmasının konu alındığı 77 dakikalık uzun metrajlı filmde Baydar, kendisinin başrolde oynadığı filmde kadın oyuncu bulamadı. Köylülere kendisinin sevgilisi rolünde oynayacak bir kadın bulmalarını isteyen Baydar'a köylüler karşı çıktı. Baydar senaryonun kadınlı kısmını filmden çırkartarak bu sorunu çözdü. 2 aylık çalışma sonrası yapılan filmi CD haline geterin Baydar, bu filmini köylülere de dağıttı.

  İleriki zamanlarda daha güzel filmler çekmeyi amaçladığını belirten Baydar, şöyle dedi:
  “Filmin çekiminin sürdüğü 2 ay boyunca desteği köyün çocukları ve gençlerinden aldım. Köyde film çekimine başladığım sırada köyün ileri gelenlerinin tepkisiyle tepkiyle karşılaştım. Öyle ki, köyümüzde yaklaşık 100 yetişkin kız olmasına rağmen filmde rol alacak birini bulamadım. Kamera dışında başka malzemem yoktu. İmkanım olsa daha büyük filmler çevireceğim. Yapımcı ve yönetmenlerden destek istiyorum.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı