Gündem Haberleri

  Köyün mutlu çocukları

  Hürriyet Haber
  30.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'nın çalışmalarıyla kurulan Bolluca Çocuk Köyü'nde 84 çocuk, anneleriyle mutlu bir yaşam sürüyor. Devlet, SOS International'ın yardımına izin verirse yeni çocuk köyleri kurularak diğer kimsesiz çocukların anne sıcaklığı ve bir yuva özlemi sona erecek.

  Kimsesiz çocukların neler hissettiklerini hiç düşündünüz mü? Hani hiç kimsesi olmayanların... Kime ağladıklarını, kime güldüklerini, kime şımarıp, kime nazlandıklarını merak ettiniz mi? Türkiye'de bugün yaklaşık bir milyon korunmaya muhtaç çocuk, kendilerine el uzatılmasını bekliyor. Bunlardan sadece 20 bin çocuk, devlet koruması altında bulunurken, geri kalanlar hayatın her türlü acımasız koşullarına, çeşitli tehlikelere maruz kalarak yaşamaya çalışıyor. Bu kesime zamanında hizmet götürülmediği takdirde, bu çocuklar geleceğin potansiyel suçluları olabileceği gibi sağlıksız bir ortamda yaşamanın getirdiği tüm fiziksel ve sosyal olumsuzluklara zemin oluşturuyorlar.

  Korunmaya muhtaç çocuk sorunlarının çözümlenmesine katkıda bulunmak amacıyla 1979 yılında kurulan Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı (TKMÇV) kurucu ve gönüllü kişilerin çalışmalarıyla faaliyetlerini 20 yıldır sürdürüyor. Vakfın Başkanı Mustafa Kemal Güçkan, kimsesiz çocukların korunması, yetiştirilmesi ve eğitimi sorununun üstesinden çocuk ve gençlik köylerini yaygınlaştırarak gelineceği söylüyor. Güçkan, kanıt olarak 1992 yılında kurulan Bolluca Çocuk Köyü'nü gösteriyor. Bolluca Çocuk Köyü'nde 36'sı kız, 47'si erkek olmak üzere 0-8 yaş arası 84 çocuk yaşıyor. Çocuklardan 66'sı okula devam ederken, beş tanesi İstek Vakfı Kaşkarlı Mahmut Lisesi'nde burslu okuyor. Her çocuk yeteneği ve okuldaki başarısı doğrultusunda yönlendiriliyor. 26 bin metrekaresini Sabri Akın'ın bağışladığı toplam 52 bin metrekare alana kurulmuş olan Bolluca Çocuk Köyü'nün inşası ve teknik donanımı SOS Kinderdorf International adlı kuruluş tarafından karşılanmış.

  HEDEF GENÇLİK KÖYLERİ

  Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'nın Bolluca Çocuk Köyü'nün yanı sıra İzmir Urla'da İzmir İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla tamamlanan 10 evlik Barbaros Çocukköyü’nde, 40 çocuk yaşıyor. 13 yaş üzerindekiler için gençlik evleri kurulması planlanıyor. SOS Kinderdorf International bağışladığı 4 milyon mark ile Bolluca Çocuk Köyü projesinin ilk adımı atıldığını söyleyen TKMÇV Başkanı Kemal Güçkan, ‘‘Devlet müsade etseydi SOS Çocuk köyleri kurmak için bazı çalışmalar olacaktı. Bürokratik bazı engeller dolayısıyla olmadı. 4 bin mark güzel bir potansiyeldi. Katkının devam etmesi için devletten izin almak durumundayız. Onu bekliyoruz. Başka köylerde kurma imkanı olabilsin’’ diyor... Çocuk köyleri projesinin yalnış duyumlarla farklı yönlere çekildiğini belirten Güçkan, ‘‘Bu kadar güzel bir olayı devletin yanında yürütmeye çalışırken, herkesin teşvik etmesi lazım’’ diyor.

  Köyün anneleri eğitimden geçiriliyor

  Bolluca Çocuk Köyü'ndeki 12 aile evinde yaşayan çocuklar aile ortamı içinde gelenek ve göreneklerine uygun şekilde yetiştiriliyor. Temel eğitim sürecini bitiren kız ve erkek çocuklar eğitimcilerin gözetiminde Çocukköyü'ne bağlı gençlik evlerinde; genç kızlar istisnai durumlarda, ya meslek sahibi olana kadar ya da evlenene kadar annelerinin yanında kalıyorlar. Çocuk köyüne alınacak anneler psikolojik eğitimden geçiriliyor. Anneler 25-40 yaşlarında ruhen ve bedenen sağlıklı, sosyal konumu devamlı çocuk köyünde çocuklarla kalabilmeye uygun, ahlaksal ve dinsel ilkeleri olan, çocukların sorumluluğunu üstlenebilecek kapasitede sevgi, şefkat ve saygı verebilecek düzeyde kişiler.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı