Gündem Haberleri

  Koyun mübarektir çıktı cennetten

  Hürriyet Haber
  23.12.2001 - 01:59 | Son Güncelleme:

  Üç ayda bir yayımlanan P Dergisi'nin son sayısı Sanatta Hayvan konusuna ayrılmış. Dünyanın her köşesinden, eski ve yeni hayvan çizimleriyle, yazılarıyla hem sanatseverlerin hem de hayvanseverlerin kaçırmaması gereken muhteşem bir sayı.

  Herşey var bu dergide: Chagall'ın yaptığı La Fontaine Masalları resimleri, Fikret Mualla'nın Hayvanat Bahçesi, eski İngiliz tablolarındaki av hayvanları, Osmanlı, Arap, Acem, Hint-Moğol minyatürlerindeki doğanlar, şahinler ve diğerleri, Hintlilerin Kelile ve Dimne Masalları, Japonların balık çizgileri, eski Mısırlıların kedi heykelleri, Rönesans resimlerindeki atlar ve kuşlar... Bütün bunlar Türk ve yabancı yazar ve uzmanların yazılarıyla sunuluyor.

  Sabri Koz'un ‘‘Aşık Edebiyatımızdan Hayvanlara Bakışlar’’ başlıklı yazısında, bugüne kadar duymadığınız çok güzel hayvan şiirleri var. Biz buraya, Aşık Ömer'in yaban hayvanlarını anlatan ‘‘Vuhuş ve Tuyur’’ adlı uzun destanından birkaç dörtlük alıyoruz:

  Ayıya hor bakma ateştir özü

  Gerçek kurdun dahi soğuktur yüzü

  Gergedan bir hayvan onun boynuzu

  Zehir nûş eyleyen canlara şifa

  *

  Koyun mübarektir çıktı cennetten

  Keçide bulamadım eser lezzetten

  Katır eşek dönmez düşen hizmetten

  At yanında ester misal-isaba

  *

  Bülbül bu fenada geçmez gülünden

  Baykuş uzlet etmiş halkın elinden

  Çakır ile balabanın elinden

  Balıkçın eylemiş yurdunu derya

  *

  Hüdhüdün dillerde söylenir ismi

  Kırlangıcın dahi naziktir resmi

  Doğandır kaz ile ördeğin hasmı

  Şahinin önünce uçar mı turna


  KEDİ ŞİRİN DEĞİLDİR

  Kedi Mısırlılar ve Selçuklular için kutsaldı. Kedi formundaki bu Selçuklu buhurdanı bugün New York Metropolitan Müzesi'nde. Yazar Tomris Uyar, P Dergisi'ndeki ‘‘Kedi Duruşu’’ başlıklı yazısında şöyle diyor: ‘‘İşin kötüsü, kedinin baş düşmanı canlıların en kaypağı, en güvenilmezi olan insan: çağlar boyunca onu köpek gibi evcilleştirmeyi, ‘‘şirin’’leştirmeyi kurmuş, onun derin bakışlarında Tanrı'yı anımsatan bir görkem fark edince, şeytanla işbirliği yaptığı inancına kapılmış, gizemini büyücülükle ilişkilendirmiş. Evet, kedi sözcüğün hiçbir anlamında ‘‘şirin’’ değil.’’

  PERÇEMLİ KIR ATIM

  Bu kır at iskeleti resmi, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde. Köroğlu şöyle yazmış: Başını başımdan yukarı tutar/Haykırır köpüğü başından atar/Kaçarsa kurtulur kovarsa tutar/Alma gözlü kız perçemli Kır Atı'm.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı