Gündem Haberleri

  Köyü "kırkayak"lar istila etti

  AA
  10.04.2016 - 13:53 | Son Güncelleme:

  Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Ulaş köyünde vatandaşlar, akşamları ortaya çıkan binlerce kırkayakla mücadelede çaresiz kaldı.

  Ulaş köyü, kırkayakların adeta istilasına uğradı. Köy sakinleri, akşamları ortaya çıkan kırkayaklarla mücadele etmeye çalışıyor. Kadınlar, fırça ve süpürgelerle evlerini kırkayaklardan temizlemeye çalışırken, erkekler de ev, bahçe ve sokakları ilaçlıyor.

  Köylüler, yaşamlarını olumsuz etkileyen bu soruna çözüm bulunmasını istiyor.

  Köyü kırkayaklar istila etti

  Köy muhtarı Nuri Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırkayakların son 4-5 yıldır ilkbahar aylarında havanın kararmasıyla ortaya çıktığını anlattı. Güneş, "Akşam karanlığından gün aydınlanıncaya kadar kırkayaklar bütün ev ve sokakları sarıyor. Karanlık oldu mu her yerden çıkıyorlar. Çok kötü bir koku yayıyorlar. Kendi imkanlarımızla karanlıkta sokakları ve evleri ilaçlıyoruz. Kadınlar da evlerin içlerini, damları, avluları süpürüyor." dedi.

  Köyü kırkayaklar istila etti

  Bu böceklerle mücadelede yetersiz kaldıklarını, ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getiren Güneş, "Kırkayaklara çözüm bulunmazsa bu gidişle köyden göç etmek zorunda kalacağız." şeklinde konuştu.

  "İLAÇLAMALARIMIZ YETERSİZ KALDI"

  Köy sakinlerinden Mehmet Siraç Kaya da ilaçlamalarına rağmen kırkayakların her geçen gün sayısının arttığını söyledi. "Yemeklerimizin, yataklarımızın içinden çıkıyorlar. Çocuklarımızı yere bırakamıyoruz. Kırkayaklar çocukların kulağına kadar giriyor." diyen Kaya, telef olan kırkayakların da çok kötü koktuğunu, bu soruna çözüm bulunmasını istedi.

  Köyü kırkayaklar istila etti

  "TAVANDAN YEMEKLERİN İÇİNE KIRKAYAK DÜŞÜYOR" 

  Delal Kardaş da şunları anlattı:

  "Soframızı kurmaya bile çekiniyoruz. Sofrayı kuruyoruz, tavandan yemeklerin içine kırkayak düşüyor. Yardım istiyoruz. Ne banyoya ne tuvalete gidebiliyoruz. Uyuduğum sırada bir kırkayak, yüzümü kanattı. Neye uğradığımı şaşırdım. Yetkililerden yardım istiyoruz."

  Kırkayakların kendilerini bezdirdiğini, korkudan evlerini bile havalandıramadıklarını söyleyen Fatma Kaya da "3-4 gündür yemek yiyemiyorum. Son çare olarak köyü boşaltacağız. Yetkililerden rica ediyoruz, kurtarın bizi bu hayvanlardan." diye konuştu.

  Köyü kırkayaklar istila etti

  KULAĞA KAÇMASINI ÖNLEMEK GEREKİYOR

  Batman Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Halil Rüzgar, kırkayakların bahar aylarında, özellikle rutubetli yerlerde ortaya çıktığını kaydetti. Rüzgar, bunların tarımsal açıdan zararları olmadığını belirtti.

  Bu konuda Ziraat Odası ile geçen yıl ortak bir çalışma yaptıklarını anlatan Rüzgar ancak mart ve nisan aylarında kırkayakların yeniden ortaya çıktığını söyledi.

  Köyü kırkayaklar istila etti

  Rüzgar, şöyle konuştu:

  "Mücadelede en önemli iş rutubeti kurutmaktır. Özellikle duvarların kireçlenmesi bu hayvanlarla mücadelede önemlidir. Çeşitli ilaçlarla bunlar engellenebilir ancak köylülere yaptığımız en önemli uyarı kırkayakların kulağa kaçmasını önlemeleridir. Kulağa kaçması durumunda zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna gitmeleri gerekmektedir."

  Etiketler: istila , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı