Gündem Haberleri

  Köylülerin dere kirliliği isyanı

  Ali Ümit ÜLKER/ KIRKLARELİ, (DHA)
  14.06.2013 - 13:46 | Son Güncelleme:

  KIRKLARELİ Organize Sanayi Bölgesi’ndeki tesislerden bırakılan kimyasal atıkların, 600 nüfuslu Kavakdere Köyü’nden geçen dereyi kirlettiğini iddia eden köylüler, tepki gösterdi. Köy Muhtarı Vedat Dengiz tüm başvurularının sonuçsuz kaldığını belirterek, "Gerekirse köy halkı olarak kazma- küreklerle sanayi tesislerinin kapısına dayanacağız" dedi.

  Kırklareli’de 34 fabrikanın kurulu bulunduğu Organize Sanayi Bölgesi’ndeki sanayi tesislerinden bırakılan kimyasal atıkların, yakındaki köyden geçen Kavadere’yi kirlettiği öne sürüldü. Balık ölümlerinin de yaşandığı derenin kirliliğinden yakınan köylüler, geçiş için kullandıkları köprüyü trafiğe kapatarak duruma çare bulunmasını istedi.

  2 yıldır derenin kirletildiğini ve balık ölümlerini yaşandığını anlatan Kavakdere Köyü Muhtarı Vedat Dengiz şunları söyledi:

  "Kirlenme başladıktan sonra önlenmesi için çalmadık kapı bırakmadık. Sesimizi neden duymuyorlar. Bu doğa böyle bozulursa köylümüz rahat uyuyabilir mi? İkinci Ergene vakasını yaşıyoruz. Köylümüz bugün derenin üzerindeki köprüde toplandı. Derenin halini görüyorsunuz. Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Valiliğe gittik. Ama bizi bir kişi dahi aramadı. Derenin çevreye yaydığı ağır koku nedeniyle rahatsız oluyoruz. Konunun çözümü için bizi kimse aramıyor. Bu nedenle sabrımız taştı. Gerekirse köydeki genç ve ihtiyarlarla kazma, kürek, çapamızla sanayi tesislerinin kapısına dayanacağız. Başka çaremiz kalmadı. Köylüler bu suyla tarla sulayacak, meyve sebze sulayacak. Köylümüz bu tarlalardan alınan ürünleri pazarda satamazsa bunun zararını kim ödeyecek. Çoluk çocuğumuzun rızkını kim verecek."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı