Gündem Haberleri

  Köylülerden su eylemi

  Yalçın ÖZÜM/BURSA, (DHA)
  06.10.2007 - 14:10 | Son Güncelleme:

  KURAKLIK tehlikesi, Bursa’nın dağ köylerinde su gerginliğine yol açtı. Uludağ eteklerinde bulunan Bağlı Köyü sakinleri, kendi içme suyu şebekelerinden komşu Güneybayır Köyü’ne su vermek için gelen Bursa Su Kanalizasyon İşletmesi (BUSKİ) ekibine engel oldu. Aralarında kadınlar ve çocukların da bulunduğu köylüler, iş makinelerinin önüne otururarak, çalışma yapmalarını engelledi.

  Kuraklık ve neden olduğu susuzluk tehlikesi, Bursa’nın su kaynakları ile ünlü Uludağ köylerinde de kendisini hissettirdi. Uludağ eteklerindeki Bağlı Köyü’ne ait içme suyu şebekesinden komşu Güneybayır Köyü’ne su vermek üzere çalışma başlatan BUSKİ ekibi, köylülerin tepkisiyle karşılaştı.

  Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu köylüler toplu halde iş makinelerinin önüne otururak çalışmaları engelledi. Bağlı Köyü’ndeki su kaynağından boru döşemek üzere kanal kazan BUSKİ ekibi, öfkeli kalabalığın direnişi karşısında jandarmadan yardım istedi. “Suyumuzu kimseye vermeyiz” diyen Bağlı köylülerini olay yerine gelen BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, İçme Suyu Daire Başkanı Nejat Yardımcı yatıştırmaya çalıştı. Köylülerin, bölgede çok sayıda su kaynağı bulunduğunu belirterek komşu köye başka yerden su alınmasını istemeleri üzerine İsmail Hakkı Çetinavcı “Size söz veriyorum. Beni, keşif ekibimle birlikte arayın. Başka su kaynağı bulursanız derhal oradan su alınması için çalışma başlatacağım” dedi. Bu sözler üzerine yatışan köylüler, köye gelen Kirazlı Belediye Başkanı Halil Döner’in, “Çetinavcı daha önce de söz vermişti. Ama sözler tutulmadı. BUSKİ’ye kaynak gösterdik, imza topladık, sonuç çıkmadı” sözleri üzerine tepkilerini sürdürdü.

  Gerginliğin artması üzerine BUSKİ ekipleri Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’nın talimatı üzerine köyden ayrılmak zorunda kaldı.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı