GeriGündem Köylülerden maden uyarısı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köylülerden maden uyarısı

İZMİR'in Menderes İlçesi'ne bağlı Efemçukuru Köyü'nde yaşayanlar ve Elele Haraketi Dönem Sözcüsü Ertuğrul Barka, köyün çevresinde çalışmaları devam eden altın madeninin kentin suyunu kirleteceğini belirterek uyardı.

İzmir Büyükşehir Belediye Encümeni'nin altın madeni işletmesinin mühürlenmesine ilişkin kararının uygulanmadığını da belirten Barka, İzmirliler'in sesini yüksetmesini istedi.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısına Ertuğrul Barka, Elele Haraketi üyeleri, Efemçukuru Köyü Muhtarı Mustafa Özdemir ve köylülür katıldı. Efemçukuru köylülerinin, gerek Bakanlar Kurulu'nun acil kamulaştırma kararının, gerekse altın madeni işletme ruhsatı iptali için açılan davaları yakından takip ettiğini belirten Barka, Büyükşehir Belediyesi'nin Efemçukuru’nda Tüprag Metal Madencilik Şirketi'nce işletilen altın madeni işletmesinin mühürlenmesine ilişkin kararının ise fiile olarak uygulanamadığını söyledi. Barka, “Büyükşehir Belediye Encümeni'nin, altın madeni işletmesinin mühürlenmesine ilişkin kapatma kararı uygulanamıyor. Bölgede çalışmalar sürüyor. Dinamitler patlatılıyor” dedi.

‘İZMİR KİRLİ SUYA MAHKUM OLACAK’

İzmir İl Genel Meclisi'nin, Büyükşehir Belediye Encümeninin kapatma kararını oy birliğiyle alınan temenni kararıyla desteklediğini anlatan Barka, ancak bu kararın İzmir Valisi Cahit Kıraç’tan döndüğünü söyledi. Kıraç'ın İl Genel Meclisi'nin alanı dışında bir konu olması gerekçesiyle kararı iptal ettiğini belirten Barka şöyle konuştu:
“Bergama'da ruhsatı İl Özel İdaresi vermişti. Nasıl oluyor da burada alan dışı konu oluyor. Bu gelişmeler karşısında İzmirliler ne yapıyor? Önüne geçilmezse, İzmir’i susuz ya da çok ağır metallerle kirletilmiş suya mahkum edecek, Efemçukuru Altın Madeni Projesi, İzmir’de kaç kişinin umurunda? İzmir’in yaşam çatısı, yaşamını tehlikeye atan bir yer halini alacak. Çocuklarımıza sağlıklı yaşayabilecekleri bir İzmir bırakmak istiyorsak, sesimizi yükseltmeliyiz.”
Efemçukuru Köyü Muhtarı Mustafa Özdemir de, köylerinde altın madeniyle ilgili yapılan çalışmalarının aralıksız sürdüğünü, ormanlık alanların toz duman içinde kaldığını söyledi. Özdemir, İzmirliler'den sularını kirletecek madenin çalışmaması için destek istedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle