GeriGündem Köylüler yetişti ama onlar artık şehitti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  10
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Köylüler yetişti ama onlar artık şehitti

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait bir eğitim uçağı, dün Manisa yakınlarında düştü. Hava Pilot Kurmay Albay Rıza Şenol ile Deniz Pilot Teğmen Erdem Öztürk şehit oldu.

Türk Hava Kuvvetleri’ne ait SF-260  tipi eğitim uçağı, dün Manisa’nın Muradiye Beldesi yakınlarında düştü. Hava Pilot Kurmay Albay Rıza Şenol ile Deniz Pilot Teğmen Erdem Öztürk şehit oldu.

Muradiye’nin Tilkisüleymaniye Köyü yakınlarında dün saat 14.20 sıralarında bir uçağın düştüğü ihbarı alındı. Jandarma yetkilileri, hızla olay yerine ulaşırken, uçağın boş bir tarlada yanmış enkazıyla karşılaştı. Uçakta bulunan Hava Pilot Kurmay Albay Rıza Şenol ile Deniz Pilot Teğmen Erdem Öztürk’un şehit olduğu belirtildi. Olay yerine gelen askeri helikopterle şehit cenazeleri alınıp götürüldü. Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sami Demirel uçağın düştüğü yere giderek inceleme yaptı. Kurmay Albay Şenol ve Deniz Teğmen Öztürk’ün Çiğli Ana Jet Eğitim Üssü’nden havalandıktan sonra neden düştüklerini tespit etme çalışmalarına da başlandı. Köylüler, uçağın düşer düşmez yanmaya başladığını, pilotlardan biri uçağın içindeyken, ötekinin dışarı fırladığını belirttiler. Köylüler yanmamaları için üzerlerine çamur atmayı denediler, ancak pilotlar çoktan şehit olmuşlardı.

Pilotların hocasıydı

Hava
Kurmay Albay Rıza Şenol, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın çok sevilen eğitim hocalarından birisiydi ve bu yılki Şûra’da general olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Çiğli 2’nci Ana Jet Üssü’nde görevli Değerlendirme Denetleme Başkanı Kurmay Albay Şenol’un şehit olması, Hava Kuvvetleri Karargáhı’nı yasa boğdu. Şenol’un sınıf arkadaşı olan bir hava kuvvetleri mensubu Hürriyet’e, ‘Komutanlığımızın en seçkin eğitim hocalarından birisiydi. Son derece tecrübeli bir isimdi. Çok büyük ihtimalle koşullar acil inişe imkan vermediği için eğitim uçuşu verdiği Deniz Teğmen Erdem Öztürk ile birlikte şehit oldu’ diyerek üzüntülerini dile getirdi.

Düşen Eğitim uçağı Hava Kuvvetleri’nde ‘Başlangıç eğitim uçağı SF-260 D Agusta’ olarak biliniyor. Temel pilot eğitiminde yararlanılan uçak Ankara’da TAI ve İtalya’da yerleşik Agusta firması ile ortaklaşa olarak üretildi. 1993 yılında biten üretim sonucu 34 adet eğitim uçağı Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Boş 775, yüklü 1100 kg. ağırlığında olan uçak saatte 347 kilometre hız yapıyor. Uzunluğu 7.10 metre, genişliği 8.35 metre olan uçağın yüksekliği ise 2.41 metre. 4 personel kapasiteli uçak 7 saat süreyle havada kalabiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle