Gündem Haberleri

  Köylü kadınlardan Vali'ye şikayet

  Hürriyet Haber
  16.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kocalar yatıyor biz çalışıyoruz

  Ürgüp'ün Sarıhıdır Köyü'nde oturan kadınlar, Nevşehir Valisi Yusuf Erbay'a sürekli kahvede oturan kocalarını şikayet ettiler. ‘‘Eşlerimiz yatıp, bizi çalıştırıyor. Onların kulağını çekin’’ diyen kadınlara, erkeklerle konuşma sözü verdi.

  NEVŞEHİR'in Ürgüp İlçesi Sarıhıdır Köyünde düzenlenen ‘Tarla Günü’, köylü kadınların eşlerini yetkililere şikayet gününe döndü. Etkinliğe katılan Nevşehir Valisi Yusuf Erbay'ın etrafını saran kadınlar, ‘‘Eşlerimiz bizi çalıştırıp kendileri yatıyor. Ne olur onların kulağını çekin’’ diye yalvardı.

  Hayvan yemi olarak kullanılan mısır üretimi için proje yürütülen 300 haneli Sarıhıdır Köyündeki ‘Tarla Günü’ne, Nevşehir Valisi Yusuf Erbay ve MHP Milletvekili Mükremin Taşkın ile ilçe yöneticileri ve yüzlerce köylü katıldı. Etkinliklerde önce, Tarım İl Müdürlüğü tarafından açılan Süt Hayvancılığı Kursu'nu bitiren 15 köylü kadına belgeleri verildi.

  Köylerinin kalkınması için önderlik eden kamu görevlilerine ve Vali Yusuf Erbay'a teşekkür eden köylü kadınlar, ikramda bulundular. Konuklar, köylülerin ikram ettiği mısır ve üzümden yiyip ayranı içerken sohbet koyulaştı.

  BİR DOKUNDU, BİN AH İŞİTTİ

  Vali Erbay'ın, kendilerine ‘‘Nasılsınız?’’ demesini fırsat bilen köylü kadınlar, hemen etrafında toplandılar ve Anadolu'nun asırlardır kanayan yarası olan bir sorunu dile getirdiler. Vali Erbay'la, Sarıhıdır Köyünün kadınları arasında diyalog şöyle geçti:

  Kadınlar: Süt Hayvancılığı konusunda eğitim aldık. Bilmediklerimizi öğrendik. Sağolun.

  Vali: Çok çalıştığınızı görüyorum. Yoruluyor musunuz?

  Kadınlar: Sayın Valimiz. İşin o tarafını hiç sormayın. Yorulmak ne demek, canımız çıkıyor.

  Vali: Eşleriniz yardım etmiyor mu?

  Kadınlar: Kocalarımız hem tembel, hem uyanık. Bizi hem tarlada, hem de evde çalıştırıp, kendileri kahveye koşuyor.

  Vali: Bütün gün kahvede ne yapıyorlar?

  Kadınlar: Okey oynuyorlar. Masada çatur çutur taş vuruyorlar. Allah aşkına onlara bir görünün, kulaklarını çekin. Tarlada akşama kadar çalıştıktan sonra eve gidip çamaşır, bulaşık, yemek ve ev temizliği ile uğraşıyoruz.

  Vali: Onlarla konuşacağım. Peki size hasat sonrası çamaşır makinesi ve bulaşık makinesı gibi beyaz eşya almıyorlar mı?

  Kadınlar: Aman sayın Valim, alsalar ne olacak. Bu pahalılıkta cereyanlı makineleri nasıl kullanalım. Tarlada ve evde çalışmaktan elimiz çalıya, yüzümüz dere yatağına döndü. Kocalarımız kahvede oyun oynayacağına, hiç değilse tarladaki işin ucundan tutsun biraz.

  ŞİKAYETE TEPKİ

  Vali Erbay ile köylü kadınlar arasındaki bu sıcak diyaloğu izleyen yaşlı bir kadın, erkeklerin şikayet edilmesini doğru bulmadı. Köyün en yaşlısı olduğu belirtilen bu kadın, ‘‘Kocamızın kulağını çekin’’ diyen köylülerine, ‘‘Aman siz ne yapıyorsunuz? İnsan kocasını şikayet mi eder. Kol kırılır yen içinde kalır. Erkekler ev işi mi yaparmış?’’ diye çıkıştı.

  Bu sohbetten sonra Vali Erbay, Sarıhıdır Köyü'nden, erkeklerle konuşamadan ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı