Gündem Haberleri

  Köylerine su getirmek için kanal kazmaya gitmişlerdi

  Ferit ASLAN - Muzaffer DURU Mustafa ŞAN - Emin BAL / ŞIRNAK, DHA
  01.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  PKK’lı teröristlerin minibüste katlettiği 12 kişinin, yıllardır susuz olan köylerine su getirmek için kanal çalışmasına gittiği ve gün boyu çalıştıktan sonra iftar için dönerken hain saldırıya uğradıkları öğrenildi. Aralarında köy muhtarı ve 7 korucunun bulunduğu 12 vatandaş dün toprağa verildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı törende, sık sık ’Kahrolsun PKK’ sloganları atıldı.

  TÖRENDEN FOTOĞRAFLAR

  ŞIRNAK’
  ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Beşağaç Köyü’nde önceki akşam yol kesen PKK’lı teröristlerin katliam yaptığı minibüste can veren 7’si korucu 12 kişi, dün Beytüşşebap İlçesi’nde ’Kahrolsun PKK’ sloganlarının atıldığı cenaze töreninden sonra Beşağaç Köyü’nde toprağa verildi.

  Beytüşşebap’a bağlı Beşağaç Köyü, önceki akşam Türkiye’yi yasa boğan katliama sahne oldu. Köylerine su getirmek için Altınsu Mevkii’nde kanal kazısında çalışan ve aralarında köy muhtarı Yusuf Acer’in de bulunduğu 7’si köy korucusu 14 kişi, iftar vaktinin yaklaşması üzerine minibüse binerek köye hareket etti. Köye yarım saat kala, saat 17.30 sıralarında ormanlık alanda pusu kuran 10 kadar PKK’lı, minibüse otomatik silahlarla çapraz ateş açtı. Sürücü Akdoğan, ateş altından kurtulamaya çalıştıysa da kurşunların lastiklere isabet etmesi nedeniyle başarılı olamadı.

  2 KİŞİ YARALI KURTULDU

  Canlı tek kişi bırakmamak için bir süre ateşe devam eden teröristler kaçtı. Katliamdan yaralı kurtulan Memduh Acer, 1.5 saat zorlu bir yolculuktan sonra köye ulaşarak olanları anlattı. Hemen bölgeye askeri birlik sevkedilirken, koşup giden köylüler de kan gölüne dönen minibüste Beşağaç Muhtarı Yusuf Acer (54), kendisi gibi geçici köy korucusu olan oğlu Rahmi Acer (27), geçici köy korucuları Zeki Acer (35), Orhan Acer (25), Kadir Acer (28), Kamil Akdoğan (38) ve Kazım Acer (16) ile muhtar Yusuf Acer’in oğulları Reşit Acer (22), Sefer Acer (17), Bangin Acer (19), Harun Acer (17), Cuma Armağan’ın (18) cesetleriyle karşılaştı. İki yaralı, askeri helikopterle Şırnak Askeri Hastanesi’ne kaldırıldı.

  KİMİN SİLAHI BİLİYORUZ

  PKK’lı teröristlerin, katlettiği 12 kişi için dün Beytüşşebap’ta cenaze töreni düzenlendi. Devlet hastanesinden alınan Türk bayraklarına sarılı 12 tabut, Hükümet Konağı önünde getirildi. Yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı törende, sık sık ’Kahrolsun PKK’ sloganları atıldı. Cenaze namazının ardından bir konuşma yapan Şırnak Valisi Selahattin Aparı, katliamın terör örgütünün gerçek yüzünü bir kez daha gösterdiğini belirterek şunları söyledi: "Bu katliamı yapanlar, insan olamaz. Şer odakları hedeflerine ulaşamayacaklar. Vatandaşlar, bu teröristlerin kimin silahını kullandığını iyi biliyor. Güvenlik güçlerinin karşısına çıkmaya cesaret edemeyen terör örgütü, günlük işleriyle uğraşan masum insanları hedef almıştır." Daha sonra katliam kurbanları toprağa verilmek üzere Beşağaç Köyü’ne götürüldü.

  Erdoğan: Sivillere saldırı son çırpınış

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, son dönemde özellikle güvenlik güçlerinin vermiş oldukları kararlı mücadele karşısında, terör örgütünün saldırılarını sivil vatandaşları hedef alacak yöne kaydırmaya başladığını söyledi. ABD dönüşü açıklama yapan Erdoğan, "Bu konudaki kararlılığımız aslında teröristlerin şu andaki son çırpınışlarının da işaretidir" dedi.

  Kimi oğula kimi eşe ağladı

  Cenaze töreninde gözyaşı sel oldu. Şehit yakını kadınlar tören alanına konulan sandalyelere otururken, birbirlerine sarılarak acılarını hafifletmeye çalıştı. Kimi eşini, kimi babasını, kimi kardeşini, kimi oğlunu PKK terörüne kurban veren acılı kadınlar metin olmaya çalıştı. İlçe merkezindeki törene gelen erkeklerin ağzını ise bıçak açmıyordu.

  O çocuk yaşıyor

  MİNİBÜS sürücüsü Kamil Akdoğan’ın, katliamdan kurtarmak için kapıyı açarak araçtan indirdiği ve dün sabah minibüs altında cesedi bulunduğu açıklanan oğlu 5 yaşındaki Medeni Akdoğan’ın yaşadığı ortaya çıktı. Köydeki cenaze törenine katılan Vali Selahattin Aparı, çocuğun yaşadığını söyleyerek şunları anlattı: "Mezarlıkta 12 tabutu görünce çocuğun nerede toprağa verildiğini sordum. Köylüler, çocuğun yaşadığını, bir yanlış anlaşılma sonucu öldüğünü söylediklerini anlattı. Çocuğu gidip gördüm, yaşıyor. Ailesi o sırada çocuğu bulamayınca babasının minibüsüyle gittiğini sanmış, sabah da minibüs altında kurşunlanıp öldürüldüğü söylenmiş."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı