Gündem Haberleri

  Köyler haritadan silindi

  Feyat ERDEMİR- Ümit KOZAN- Turgay İPEK- Ferit ASLAN- Sebahattin YILMAZ- Osman BEKLEYEN- Salih TEKİN- Gülay ÖZEK/VAN, (DHA)
  24.10.2011 - 10:37 | Son Güncelleme:

  Merkez üssü, Van’a 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı köyü olan 7.2 şiddetindeki deprem, 25 saniye sürdü. Kandilli Rasathanesi depremde ölü sayısının 700 ile 1000 arasında olacağı tahmininde bulundu. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, sabah erken saatlerde yaptığı açıklamada Erciş merkezde 117, Van merkezde de 100 civarında kişinin deprem dolayısıyla hayatını kaybettiğini, 1090 kişinin ise yaralandığını açıkladı. kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı ile Mollakasım ve Yeşilsu köyleri olmak üzere tüm evlerin yıkıldığı bazı köyler haritadan silindi.

  Merkez üssü Van’ın merkeze bağlı Tabanlı Köyü olan dün saat 13.41’de meydana gelen Richter ölçeğine göre 7.2 büyüklüğündeki deprem, başta Van kent merkezi ve Erciş İlçesi olmak üzere bir çok yerleşim merkezinde yüzlerce binayı yerle bir etti, bazı köyleri haritadan sildi. Bu sabaha karşı Kriz Merkezinin Van’da 100, Erciş’te 115 olarak açıkladığı ölü sayısı, enkaz kaldırma çalışmaları ilerledikçe artıyor.

  Van kent merkezi ve Erciş ilçesi başta olmak üzere Van Gölü’nün kuzeyindeki yerleşim merkezlerinde büyük yıkıma neden olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından gelen artçı şoklarla bölge beşik gibi sallanırken, kurtarma çalışmaları da aralıksız devam ediyor. Türkiye’nin her yerinden bölgeye gönderilen arama kurtarma ekipleri, enkaz altından bir can daha kurtarabilmek için çalışmalarını gece boyu sürdürdü. Yıkılan yüzlerce binanın enkazında sabahın ilk ışıklarıyla arama kurtarma çalışmaları hızlandı.

  Depremin haber alınmasından hemen sonra bölgeye sevk edilen sağlık ekipleri hastane binaları hasar gördüğü için kurulan sahra hastanelerinde yaralılara ilk müdahaleyi yaptı ve çevre illerdeki hastanelere sevk etti. Durumu ağır olan hastalar da ambulans uçak ve helikopterlerle daha donanımlı sağlık tesislerinin bulunduğu illere nakledildi.

  Hava sıcaklığının gece sıfıra kadar düştüğü deprem bölgesinde binaların büyük bölümü hasarlı olduğu için evlerine giremeyen halkın büyük çoğunluğu ya açık alanlarda yaktıkları ateşin başında, ya araçlarında ya da kendi imkanlarıyla yaptıkları derme çatma barınaklarda sabahladı.

  Türkiye bu felaket karşısında tek yürek olarak bölgeye yardım yağdırırken, depremzedelerin imdadına yetişen Kızılay Van ve Erciş’te çadır kentler kurdu, depremzedelere sıcak yemek vermeye başladı.

  KÖYLER HARİTADAN SİLİNDİ

  Yüzlerce binanın yıkıldığı, kalanların büyük bölümünün de ağır ve orta şiddette hasar gördüğü Van kent merkezi ve Erciş’te depremden hemen sonra yoğunlaşan kurtarma çalışmaları, sabahın ilk ışıklarıyla belde ve köylere de kaydırıldı.

  Başta 7.2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü olan Van kent merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Tabanlı ile Mollakasım ve Yeşilsu köyleri olmak üzere tüm evlerin yıkıldığı bazı köyler haritadan silindi. Depremin gündüz saatinde meydana gelmesi ve o sırada halkın dışarıda işinde gücünde olması nedeniyle köylerde can kaybının korkulan boyutlarda olmadığı gözlendi.

  DEPREM BÖLGESİNDEN İLK FOTOĞRAFLAR

  GÜNÜN İLK IŞIKLARINDAN DEPREM BÖLGESİ / WEB TV

  İŞTE VAN'DAKİ ENKAZDAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

  DEPREM SONRASI BÜYÜK PANİK YAŞANDI / WEB TV 

  VATANDAŞLAR ENKAZ ALTINDAKİLERİ BÖYLE KURTARDI / WEB TV   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı