Gündem Haberleri

  Köydeki kemancı dede

  Hürriyet Haber
  21.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eskişehir'in merkeze bağlı Alınca Köyü'nde oturan 64 yaşındaki Yusuf Dede, çok farklı bir dede... Yıllardan beri evinde birbirinden güzel kemanlar yapıp satan Yusuf Dede, enstrümanını çok da iyi çalıyor.

  Çocukluğundan bu yana yüzlerce keman yapıp satan 64 yaşındaki Yusuf Kaplangil, ‘‘Keman yapmasını da çalmasını da çok seviyorum’’ diye konuşuyor. Evli ve 5 çocuk babası olan Yusuf Dede, keman tutkusunun ilkokula gittiği yıllarda, Tabiat Bilgisi dersinde başladığını söylüyor:

  ‘‘İlkokulda Tabiat Bilgisi ders kitabında bir keman resmi görmüştüm. Çok ilgimi çekmişti. O yıllarda ağaçtan kemana benzeyen şekiller yaptım. Daha sonra ise gerçek kemanlar yapmaya başladım. Evimin bir odasını atölyeye dönüştürdüm ve fotoğraflarına bakarak kemanlar yaptım...’’

  Kemanlarını göknar, ladin, akçaağaç, geyik elması ve gül ağaçlarından yaptığını belirten Yusuf Dede, bir kemanı 1.5 ayda tamamlandığını belirtiyor. Köyde yurtdışında çalışan yakınlarının yaptığı kemanlarını satın aldığını ve kendisine yurtdışından sürekli olarak keman siparişi gelmeye başladığını ifade eden Yusuf Kaplangil, şöyle konuşuyor:

  ‘‘Yurtdışına çok sayıda keman sattım. Türkiye'nin çeşitli illerinden de köyüme gelip benden keman satın alanlar oldu. Halen bir kemanım Ankara Radyosu'nda. KKTC'deki konservatuvar öğrencilerine de keman verdim. Şu an yaptığım kemanı 100-150 milyon lira arasında satıyorum. Atölyedeki işlerimden fırsat buldukça da gençlik yıllarımda söylenen şarkıları kemanımla çalıyorum. Keman yapmayı da çalmayı da çok seviyorum.’’  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı