Gündem Haberleri

  'Köy yumurtası tarih olmalı'

  DHA
  09.01.2006 - 15:44 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Ağrı’nın Doğubeyazıt İlçesi’nde üç çocuğunu kuş gribinden kaybeden Koçyiğit ailesine taziye ziyaretinde bulunurken, Türkiye'de artık köy tavuğu ve köy yumurtasının tarih olması gerektiğini söyledi.

  Doğubeyazıt'ta Koçkıran Mahallesi’ndeki Koçyiğit Ailesi’nin evine gelen Bakan Akdağ, evin önünde kurulan taziye çadırında baba Mehmet Zeki Koçyiğit ile görüşürken, ‘Başınız sağolsun’ dedi.

  Daha sonra Doğubayazıt Kaymakamlığı'nı ziyaret eden Bakan Akdağ, Kaymakam Abdulrauf Ulusoy’dan bilgi aldı. Kaymakamlık binası önünde halkın da izlediği açıklama yapan Bakan Akdağ, Türkiye'de kuş gribi yönünden pozitif vaka sayısının 14 olduğunu, hastalıkla ilgili vakalardan söz ederken, laboratuvarlardan kesin sonuçlar alınan hastalardan söz edilmesi gerektiğini söyledi. Akdağ, kuş gribi şüphesiyle gelen vakalarla ilgili testlerin son derece hızlı yapıldığını, Van'daki 100'üncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki doktorların daha önce hiç kuş gribi vakasıyla karşılaşmamalarına rağmen zamanında gerekli müdahaleleri yaptıklarını anlattı.

  Kendisinin de bir hekim olduğunu anlatan Sağlık Bakanı Akdağ, daha önce görünmeyen bir hastalığı teşhis etmenin kolay olmadığını, Doğubeyazıt'taki meslektaşlarının bu nedenle hastaları Van'a sevk ederek isabetli davrandıklarını vurguladı. Kuş gribi şüphesiyle başvuran vakaların testlerinin yapıldığı İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi’ndeki laboratuvarların gerekli çalışmaları yaparken bakanlık olarak kamuoyunu açıklıkla bilgilendirdiklerini, kendisiyle birlikte bölgeye gelen Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarının da bu konudaki davranış biçimine teşekkür ettiklerini anlattı.

  ‘KÖY YUMURTASI TAVUĞU TARİHE KARIŞMALI’

  Sağlık Bakanı Akdağ, kesinleşmiş 14 vakanın tümünde kanatlı kümes hayvanlarıyla temasın görüldüğünü, halkın duyarlı olması gerektiğini vurgularken, mahallede, evinde, kanatlı kümes hayvanı yetiştirenlerin çocuklarını buralardan uzak tutmalarını istedi. Bakan Recep Akdağ, yetişkinlerin de kanatlı hayvanlarla temas halinde bol sabunlu suyla ellerini yıkamaları gerektiğini, kuş gribi şüphesi durumunda tarım il müdürlüklerine başvurarak, itlaf ekiplerine destek olmalarını istedi.

  Türkiye’nin konum itibarıyla göçmen kuşların güzergâhı üzerinde bulunduğunu hatırlatan Bakan Akdağ, sulak alanlar ve çevresindeki evcil hayvanların risk altında olduğunu anlattı. Akdağ, “Ülkemiz göçmen kuşların yolu üzerinde olduğu için bu meseleyle önümüzdeki yıllarda da karşılaşılabilir. Bu nedenle kümes hayvancılığı mutlaka gündemden düşürülmelidir. Artık köy yumurtası, köy tavuğu kavramı tarihe karışmak zorundadır.”
  Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, yörede yaşayanların büyük bölümünün Kürtçe konuşması nedeniyle bu dilde broşür bastırılmasına gerek olmadığını söyledi. Akdağ, “Bölgede, Türkçe ilanları ailesine iletebilecek şekilde Türkçe bilen insanımız bulunduğunu düşünüyorum” dedi.

  Kurbanlıklar konusunda bir risk olduğunu düşünmediğini anlatan Bakan, Erzurum milletvekili olduğunu, bölgeyi iyi bildiğini bölgedeki eksikliklerin giderilmesi için 3 yıldan bu yana çalıştıklarını, Doğubeyazıt'a 150 yataklı bir hastane yaptırmayı planladıklarını, Patnos İlçesi'nde de sorunu çözmeye çalıştıklarını söyledi.

  ‘NE YÜZLE GELDİNİZ?’

  Doğu ve Güneydoğu'daki birçok il ve ilçede hastane ve sağlık görevlisi sorununu çözmeyi hedeflediklerini, bunun için zorunlu hizmet, cazip ücret politikası izlediklerini anlatan Sağlık Bakanı, “Buraya ne yüzle geliyorsunuz?” diye bağıran bir grubun protestosuyla karşılaştı. Bu tepkiye yanıt vermeyen Bakan Akdağ'ın bindiği otobüse yönelen grubun önüne polis geçerek sakinleştirdi. Grup daha sonra olaysız dağıldı.
  Bakan Akdağ, Ağrı'nın Doğubeyazıt İlçesi Kaymakamı Rauf Ulusoy'dan son durum hakkında bilgi aldı. Bakan Akdağ, kaymakamlık önünde yaptığı basın açıklamasının ardından kendisini bekleyen otobüse binerken, yaklaşık 50 kişilik bir grup, “Buraya ne yüzle geliyorsunuz?”, “Doktor istiyoruz, hastane istiyoruz. Kuş gribi var diye mi geldiniz?” diye bağırdı.

  Bu sırada korumaları tarafından çembere alınan Bakan Akdağ, otobüse bindi. Bakan Akdağ’ın herhangi bir şey söylememesine sinirlenen grup, otobüse doğru yönelince devreye giren çevik kuvvet ekipleri, grubu sakinleştirmeye çalıştı. Grup dağılırken, Bakan Akdağ, beraberindeki Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarıyla yemeğe geçti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı