Gündem Haberleri

  Köy suyuna yanık yağ karıştırdılar

  Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ Çanakkale / DHA
  27.10.2007 - 11:59 | Son Güncelleme:

  Çanakkale'nin Bayramiç İlçesi'ne bağlı Akçakıl ve Serhat Köyü arasındaki su kavgası bitmedi.

  Daha önce içme suyu boruları defalarca kırılan Akçakıl'ın suyuna ikinci kez yanık yağ karıştırıldı. Akçakıllılar çeşmelerinden yağlı su akması yüzünden bir kez daha susuz kalırken, jandarma olayla ilgili soruşturma başlattı.

  Komşu Serhat köylüleriyle, Çavuşlu Köyü sınırlarındaki Eşiktepe mevkiinden aldıkları su yüzünden iki yıldır kavgalı olan Akçakıl köylüleri, sularında ikinci kez yanık yağ şoku yaşadı. Defalarca su boruları kırılan Akçakıl köylülerinin sularına ilk olarak dört ay önce yanık yağ karıştırıldı. Bazı köylülerin rahatsızlanmasına neden olan olayın ardından önceki gün de Akçakıl'ın suyu yağlı akmaya başladı. Köylüler, yanık yağlı sabotaj karşısında şok yaşarken, Köy Muhtarı Münüp Sarp, hemen suları kesti. Ardından da su şebekesine karışan yanık yağın tahliyesi için çalışmalara başlandı. Köyün suları gün boyu akıtıldı ancak yağdan arındırılamadı.

  Olaydan haberdar edilen jandarma ekipleri, köye gelerek yanık yağın kimler tarafından temin edildiğini ve suya nasıl karıştırıldığını belirlemek için soruşturma başlattı. Su kaynağının kendilerine daha yakın olduğunu savunan Serhatlılar'dan şüphelendiklerini söyleyen Akçakıllılar endişelerini dile getirdi.
  Akçakıl Köyü Muhtarı Münüp Sarp, Eşiktepe bölgesindeki suyun Köy Hizmetleri Müdürlüğü'nce iki yıl önce kendilerine tahsis edilmesinin ardından, aynı suya talip olan Serhat köylüleri ile aralarının açıldığını belirtti. Su borularının defalarca kırıldığını belirten Sarp, “Suyumuza yaklaşık 4 ay önce yine yanık yağ karıştırılmıştı. Ancak o zaman fazla değildi. Bu kez suyun geldiği Eşiktepe mevkiinde borularımız kırılarak bu noktadan şebekeye yanık yağ dökülmüş. Köydeki tüm çeşmelerden yağlı su akıyor. Bizim anlayamadığımız bu kadar yanık yağın nereden ve nasıl bulunduğu. Su şebekemizi nasıl temizleyeceğiz bilemiyoruz” dedi.
  Köy halkından Hasan Kara (75), evde çeşmeyi açtığında su yerine yanık yağ aktığını görünce çok şaşırdığını ve durumu hemen muhtara anlattığını söyledi. Zahide Aydın isimli köylü de “Suyumuza daha önce de yanık yağ karıştırılmıştı. Ama fazla olmadığından anlamamıştık ve içmiştik. Bu nedenle rahatsızlanıp hastanede tedavi görmüştüm. Bu kez çok yanık yağ karıştırılması nedeniyle sular simsiyah akmaya başladı. Durumu fark ettik ve suyu kullanmadık. Çeşmeyi açık bırakarak yanık yağın temizlenmesini bekledimse de saatlerce çeşmemden yağlı su aktı” dedi. Köylüler, yetkililerin bir an önce soruna çözüm bulmasını istedi.
  Bu arada Akçakıl Köyü'nde suyun temizlenmesi için çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Eşiktepe mevkiinden köye gelen suyun biriktiği ana depo boşaltılarak temizlenirken, bir yandan da çeşmelerden su akıtılarak şebeke temizlenmeye çalışılıyor.

  Serhat Köyü Muhtarı Zeki Dönmez ise “Bu işi bizim köylülerin yaptığına inanmıyorum. Belki köyden kendini bilmez bir iki kişinin işi olabilir. Ama köyümüzün genel olarak anlayışı bu yönde değil” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı