Gündem Haberleri

  Kötü hava koşulları etkisini sürdürüyor

  Hürriyet Haber
  13.12.2001 - 15:03 | Son Güncelleme:

  Yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Pek çok bölgede kar yolları kapattı, yol açma çalışmaları kesintisiz sürüyor. İçel'de ise yaşanan sel felaketinin ardından hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

   İçel`deki sel felaketi ve aşırı yağış nedeniyle meydana gelen sorunların çözümü amacıyla çalışmalar ve ekiplerin hasar tespiti sürüyor.  Şu ana kadar, incelenen 4 bin 170 konut ve işyerinden 96`sının oturulamaz derecede, 3 bin 696`sında da az hasar meydana geldiğinin, 96`sı Mersin`de, 46`sı ilçelerde olmak üzere 142 okulun selden etkilendiği belirlendi.

   Edirne`de 11 köy yolu kapandı, 4 köyde taşımalı eğitim gören öğrenciler yoldaki buzlanma dolayısıyla okullarına ulaşamadılar. Çankırı`da da 176 köyle ulaşım sağlanamıyor Buzlanma nedeniyle Edirne`de son 24 saatte buzlanmadan kaynaklanan 11 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. 

   İznik ve Osmangazi ilçelerinde 5`er, Kestel`de 2, Mustafakemalpaşa`da 3 olmak üzere toplam 15 köy yolu ulaşıma kapandı.   Yetkililer, kapalı yolların açılması için aralıksız çalıştıklarını, olumsuz hava koşullarını dikkate alarak 33 ekibin, 25 grayder, 4 kar makinesi ve 4 dozerle hazır tutulduğunu kaydettiler.  Kütahya`da da dün akşam yağan kar yüzünden 8 köy yolunun ulaşıma kapandığı, yolların açılması için çalışmaların sürdüğü bildirildi.

   Son yağışlarla Uludağ`daki kar kalınlığının 118 santimetreye ulaştığı, dağ yolundaki kar ve buzlanma nedeniyle araçların zincirsiz çıkışlarına izin verilmediği öğrenildi.  Yetkililer, Bursa ve çevresinde 17 Aralık`a kadar karla karışık yağış beklendiğini, yağışın Uludağ`da kar şeklinde olacağını belirttiler.

   Çanakkale`de üç gün süren kar yağışı nedeniyle kapanan Çanakkale-Çan karayolu ulaşıma açıldı.    Karayolları 142. Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle 10 Aralık Pazartesi günü ulaşıma kapanan Çanakkale-Çan karayolunun Kirazlı mevkiinde yapılan çalışmalarsonuçlanarak yol trafiğe açıldı.  Yetkililer, Çanakkale`de kar nedeniyle trafiğe kapalı yol bulunmadığını bildirdiler.

   Ilgaz Dağı geçidinde kar kalınlığı 1 metreyi geçti.  Ankara-Kastamonu Karayolu`nun 12 kilometrelik Ilgaz Dağı geçidinde, yoğun kar ve tipi, ulaşımda yer yer aksamalara neden oluyor. Kar kalınlığının 1 metreyi aştığı kesimde, karayolları ekipleri, sürücüleri zincir takmaları konusunda uyarıyor. Zincirsiz araçların kayarak, yolu kısa süreli ulaşıma kapattığı ve zaman zaman tıkanmalara neden oldukları bildirildi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı