GeriGündem Kot kumlama işçileri için kanun teklifi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kot kumlama işçileri için kanun teklifi

CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, silikozis hastalarının malulen emekli olması ve tedavilerinin devlet tarafından karşılanmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sunduğu bildirerek, diğer partilerden de destek istedi.

Soysal, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında kanun teklifi hakkında bilgi verdi. Silikozis hastalığından bugüne kadar 365 kişinin öldüğünün tespit edildiğini anlatan Soysal, hastalığın tedavisinin zor ve pahalı olmasına dikkati çekti.

Konuyu çeşitli şekillerde 2008 yılından bu yana TBMM gündemine getirdiklerini belirten Soysal, “Bu insanları ölüme mi terk edeceğiz? Kayıtdışı çalıştılar diye ortada mı bırakacağız?” diye sordu.

Kayıtdışılığın Türkiye'de yaygın olduğunu ifade eden Soysal, devletin de buna göz yumduğunu iddia etti. Gerekli tedbirler alınmadığı için insanların kayıtdışı çalışmak zorunda kaldığını belirten Soysal, “Bu insanlarımızın tedavilerinin sağlanması için gerekli adımları atmalıyız. TBMM ne için var? Biz niçin burayız. Bazı insanlar niçin kırmızı plakalı arabalara biniyor?” diye konuştu.

Meslek hastalığına yakalanmış olanların malulen emekli olmalarının sağlanması ve tedavilerinin de devlet tarafından karşılanmasını isteyen Soysal, “Ne kadar Gazze'ye sahip çıkıyorsak, daha fazla kendi insanımıza sahip çıkmalıyız. Bu drama, insanların ölümüne seyirci kalamayız” dedi.

Soysal, kanun teklifine diğer partilerden de destek istedi.

TEKLİF NE GETİRİYOR

Soysal'ın Meclis Başkanlığına sunduğu teklif, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu'nda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Buna göre, çalışmaları sırasında yaptıkları iş dışında başka bir nedenle yakalanmaları mümkün olmayan bir meslek hastalığına yakalanan ve durumları Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastanelerince ilk tespitleri yapılan işçiler, sigortalı olup olmadıklarına bakılmaksızın sigortalı sayılacaklar.

Sigortalının beyan ettiği çalışma dönemi SGK tarafından resen araştırılacak ve sorumlulardan tahsil edilecek. Bunun mümkün olmaması hali kanunda öngörülen hakkı hiç bir şekilde etkilemeyecek.

Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastanelerinde, meslek hastalığına yakalandığını tespit ettiren işçiler de malulen emekli olabilecekler.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle