Gündem Haberleri

  Köstek olma destek ol

  Hürriyet Haber
  22.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’dan, KKTC’deki seçimlerin galibi Derviş Eroğlu liderliğindeki UBP’ye Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın "elini zayıflatmama" uyarısı geldi.

  Gül, bir gazetecinin sorusu üzerine, Kıbrıs söz konusu olunca Türkiye’nin Ada’da iki ayrı realite olduğunun dikkate alınması gerektiğini daima vurguladığını belirterek, şunları söyledi: "Seçimlerde Kıbrıs Türk halkı kendi tercihini yapmıştır. Kıbrıs’ta kapsamlı bir çözüm bulmak için müzakereler sürüyor. Bu müzakerelerde Kıbrıs Türkleri’ni Cumhurbaşkanı temsil ediyor. Sadece BM’nin değil, AB’nin de planı olan ve 2004 yılında oylanan referanduma Rum tarafının ’hayır’ demesiyle bu fırsat kaçtı. Bu müzakereler yeni bir teşebbüstür. Türkiye, anavatan olarak bu müzakereleri ve Sayın Talat’ı güçlü bir şekilde desteklemektedir. Ümit ediyorum ki bu müzakerelerde kapsamlı bir çözüme ulaşılır."

  Başbakan Erdoğan da partisinin Meclis’teki grup konuşmasında şunları söyledi:

  "Adada çözümün sağlanmasına dönük Güney ve Kuzey Kıbrıs arasında devam eden sürece köstek olmasını değil, destek olmasını temenni ettiğimizi burada özellikle vurgulamak istiyorum. Kimse bunun üzerinden de bir spekülasyona girmesin. Başlayan süreç, aynen devam etmelidir. ’Yeni bir iktidar orada oluştu, bu iktidar devam eden Sayın Talat ile Hristofyas arasındaki görüşmeleri bitirecektir veyahut da bu görüşmeler bugüne kadar devam eden esas üzerinden değil, farklı esas üzerinden devam edecektir’ diye yanlış yaklaşım tarzları, hiçbir zaman doğru değildir. Biz orada KKTC Cumhurbaşkanı’nın elini zayıflatacak herhangi bir adımın hiçbir zaman yanında olmayız, bunu da açıkça söyleyeyim."
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı