Gündem Haberleri

  Kosova'da organ kaçakçılığı davası başladı

  TURAN KASAP (KOSOVA-PRİŞTİNE) – DHA
  05.10.2011 - 11:09 | Son Güncelleme:

  Kosova’daki Medicus Özel Kliniği'nde organ kaçakçılığı yapıldığı gerekçesiyle başta Türk doktor Yusuf Sönmez olmak üzere İsrailli Moşe Harel ve 7 Kosovalının duruşması Priştine İl Mahkemesi’nde başladı.

  ABD’li hâkim başkanlığında başlayan ilk duruşmada 6 Kosovalı doktor ve bir yönetici hazır bulunurken duruşmada Sönmez ve Harel mahkeme salonuna gelmedi.

   

  ABD’li hâkim, EULEX ile İstanbul mahkemesi yetkililerinin anlaşması gereğince, Sönmez’in İstanbul’da yargılanacağını açıkladı. Hâkim, İstanbul mahkemesinde verilecek olan kararla buradan çıkacak kararın birleştirileceğini belirtti.

   

  Bu açıklamadan sonra 7 Kosovalı sanığın avukatları, EULEX tarafından yeterli delillerin toplanmaması nedeniyle davanın düşmesi için Kosova Anayasa Mahkemesi’ne başvurduklarını belirterek oradan bir karar çıkana kadar duruşmanın ertelenmesi talebinde bulundular.

   

  Avukatlar Medicus Kliniği'nin çalışma lisansının olduğunu ve bu lisansın mahkemede gösterilmesini istedi.

   

  ABD’li hâkim Kosova Anayasa Mahkemesi’nin kararının beklenmesi istemini reddederken, Medicus kliniğinin lisansının baskın yapıldığı sırada bulunmadığını ya da bu sırada kaybolduğunu söyleyerek davanın devam etmesine karar verdi.

   

  SAVCI RATEL KARARLI

  Ardından savcı Jonathan Ratel sanıkların organ kaçakçılığından, görevi kötüye kullanmaktan yargılanmalarını ve kendilerine en ağır cezanın verilmesini istedi.

   

  Duruşmanın ikinci bölümünde ise 7 Kosovalı sanığa söz verildi. Sanıkların hepsi suç işlemediklerini belirterek bu nedenle davanın düşmesini istedi. Medicus kliniği sahibi Lütfi Dervişi de EULEX savcısının İstanbul Mahkemesi’ne sunduğu iddianamenin doğru olmadığını ve klinikte 24 böbrek nakli değil bir böbrek naklinin yapıldığı söyledi. Dervişi bu davanın siyasi boyutunun öne çıktığını ve bundan üzüntü duyduğunu belirterek Medicus kliğinin yeninden açılması için müsaade verilmesi isteminde bulundu.

   

  Duruşmanın ardından bir açıklamada bulunan Ratel, davadan vazgeçmeyeceğini ve sanıkların suç işlediklerine dair yeterli delilleri olduğunu vurguladı. Ratel “Bunları kanıtlayacak şahitlerimiz var” dedi.

   

  Dervişi’nin avukatı Bayram Tmava ise ağır bir duruşma sürecinin başladığını söyleyerek, “Yargılananların suç işlemediklerini delillerle doğrulayacağız” dedi. 5 Ekim’de düzenlenecek olan ikinci duruşmada adı gizli tutulan bir tanık mahkemede dinlenecek. Duruşma ise basına kapalı olacak.

   

  GENCİN BAYILMASIYLA ORTAYA ÇIKTI

  Kosova'daki organ kaçakçılığı olayı, 2008 yılında Medicus Özel Kliniği’nde Sönmez'in yaptığı bir böbrek naklinin ardından ortaya çıkmıştı. İsrailli doktor Harel, Türkiye vatandaşı olan 20 yaşındaki fakir bir gençten 20 bin dolar karşılığında böbrek satın alarak Priştine'de Sönmez ile bu nakli yapmıştı. Böbreğini satan gencin Türkiye'ye dönmek için gittiği Priştine Havalimanı'nda bayılmasının ardından olay ortaya çıkmıştı.

   

  O dönemde Sönmez Kosova'dan kaçmış, gözaltına alınan klinik personeli gözaltına alınıp ardından serbest bırakılmıştı.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı