Gündem Haberleri

  Köşk'te yemek, dışarda eylem

  DHA
  06.01.2011 - 14:40 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, üniversitelilerin protesto gösterileri yaptıkları bir dönemde görüşlerini dinlemek üzere Ankara'daki 11 devlet ve vakıf üniversitesinin öğrenci konseyi temsilcileriyle “Çankaya Sofrası”nda bir araya geldi. Gül öğrencilerle görüşürken Köşk dışında da öğrencilerin protestosu vardı.

  İÇERİDE TOPLANTI, DIŞARIDA EYLEM / Foto Galeri

  Çankaya Köşkü'nde saat 13.20'de başlayan öğle yemeğinin öncesinde gazetecilerin görüntü almasına izin verildi. Bu sırada kısa bir açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Gül, “Çankaya Sofrası”nda üniversitelerin seçilmiş konsey başkanlarıyla birlikte olduklarını ifade etti.

  /images/100/0x0/55eae376f018fbb8f89d27a8Yemeğe davetli öğrencilere seslenen Gül, “Arkadaşlarınız ne konuşuyorsa, arkadaşlarınızın sorunlarını beklentilerini serbestçe anlatın. Dinleyip gereğini yapacağız” dedi.

  Kendisinin de bir dönem üniversite öğrenciliği yaptığını anımsatan Gül, bu sırada öğrenci konseyi başkanlığında bulunduğunu da anlattı.
  Yemeğe, Ankara, Atılım, Başkent, Bilkent, Çankaya, Gazi, Hacettepe, ODTÜ, TOBB-ETÜ, Turgut Özal ve Ufuk üniversitelerinin öğrenci konseyi başkanlarıyla, 3 üniversitenin kadın başkan yardımcılarının yanı sıra Cumhurbaşkanlığından ise Genel Sekreter Mustafa İsen, Basın Başdanışmanı Ahmet Sever, AB ile İlişkilerden Sorumlu Başdanışman Zeynep Damla Gürel ve Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter katıldı.

  Öğrenciler yemek çıkışı Gül'ün kendilerinin sorunlarını dinlediğini, tek tek not ettiğini anlattı. Gül'ün öğrencilere ''Şiddet ve illegal örgütlerden uzak durun'' uyarısında bulunduğu belirtildi.

  KÖŞK DIŞINDA PROTESTO

  Gül'ün 11 üniversiteden 14 temsilciyi kabul ettiği saatlerde, bir grup öğrenci de, Köşk'e çıkanların üniversite öğrencilerini temsil etmediğini ifade ederek, protesto gösteri düzenledi.

  Çeşitli öğrenci topluluklarına bağlı 2 ayrı grup halinde eylem yapan yaklaşık 200 kişilik öğrenci topluluğu, Çankaya Köşkü yakınlarında toplanarak eylem yaptı. ’Saraylarınız, köşkleriniz sizin olsun, üniversiteler bizimdir’ pankartı açan öğrenciler, üniversitelerdeki polis müdahalelerine tepki gösterdi. Köşk’e çağrılan öğrencilerin kendilerini temsil etmediğini belirten öğrenciler Köşk’e yürümek istedi, ancak geniş güvenlik önlemleri alan polis ekipleri, buna izin vermedi.

  Atakule önünde toplanan öğrenciler, burada eylemlerini sürdürürken, ayrı bir öğrenci grubu da Çankaya Köşkü karşısındaki İran Caddesi’nde toplandı. Çevik kuvvet polisinin geniş güvenlik önlemiyle yürüyüşlerine izin verilmeyen öğrenci grupları, kısa süreli oturma eylemi yaptı.

  Köşk’e çıkan kişilerin, öğrenci gençliğini temsil etmediğini vurgulayan grup, üniversitelerde özgürlük istediklerini belirtiler. Eylem devam ettiği sırada davet üzerine öğrencilerden oluşan gruptan seçilen 5 kişinin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmek için taksi ile Köşk'e gitmelerine izin verildi. Gruptan 5 kişi Köşk’e giderken, diğer öğrencilerden eylemlerine devam etti.

  Bu arada İran Caddesi’nde toplanan diğer eylemci gruptan da 4 öğrenci Çankaya Köşkü’ne davet edildi.

  Köşk'e gelen öğrencileri Genel Sekreterlik'te Emniyet Amiri karşıladı. Gül'le görüşme taleplerini emniyet amirine de ileten öğrencilere olumsuz yanıt verildi.

  Grup adına konuşan bir öğrenci, Köşk'teki görüşmenin öğrencileri susturmak için yapıldığını iddia etti ve şunları söyledi: ''İçeride tiyatro oynanıyor. Cumhurbaşkanı bizi marjinal buluyormuş. Konuşan öğrenci istemiyorlar. Kendilerine gül atacak öğrenci istiyorlar.''

  DOLMABAHÇE'DE POLİS MÜDAHALESİ YARGIYA TAŞINDI

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı