Gündem Haberleri

  Köşk'te "türbansız yemek" formülü

  UĞUR ERGAN
  16.10.2007 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bugün başlayacak dört günlük Türkiye ziyaretine eşinin de katılması nedeniyle, Hayrünnisa Gül'ün türbanı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde "türban krizi" yaşanmaması için yeni bir formül bulundu.

  BUGÜN DIŞİŞLERİ KONUTUNDA EŞLİ YEMEK

  Çankaya Köşkü ikametgahındaki restorasyon çalışmaları devam ettiği için Gül çifti, kalmaya devam ettikleri Dışişleri Konutu'nda Beşar-Esma Esad onuruna bu akşam bir yemek verecek. Bu yemeğe Başbakan Tayyip Erdoğan da, eşi Emine Erdoğan'la birlikte katılacak. Esad'lar Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesi ve kızı Kübra'yı evlendirmesi nedeniyle tebrik edip, Kübra-Mehmet Sarımermer çiftine değerli bir düğün hediyesi verecekler.

  YARIN KÖŞK'TE EŞSİZ DAVET

  Beşar Esad resmi temaslarına yarın başlayacak. Cumhurbaşkanı Gül, Esad'ı Çankaya Köşkü'nde resmi törenle karşılayacak. Resmi karşılama törenine eşlerin katılmaması bekleniyor. Resmi karşılamadan sonra Gül, Beşar Esad onuruna Çankaya Köşkü'nde öğleyin eşlerin katılmayacağı bir çalışma yemeği verecek. Aralarında TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'n da bulunduğu tüm davetliler yemeğe eşsiz katılacaklar.

  SEZER'İ DE UNUTMADI

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye'nin 10. Cumhurbaşkanı Ahmet necdet Sezer'i de unutmadı. Esad, Sezer'i Ankara Gölbaşı'ndaki villasında ziyaret edecek. Sezer, Cumhurbaşkanlığı döneminde Şam'a yaptığı resmi ziyaret sırasında halk tarafından büyük coşkuyla karşılanmıştı.

  AYNI SAATTE FIRST LADY DE YEMEK VERECEK

  Gül, Çankaya Köşkü'nde çalışma yemeği verirken, aynı saatte Hayrünnisa Gül de, Dışişleri Konutu'nda Esma Esad'ı öğle yemeğinde ağırlayacak. Bu yemeğe Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ile kadın haklarıyla ilgili çalışmalar yürüten bazı kuruluşların temsilcileri de katılacak.

   YOĞUN GÜNDEM

  Beşar Esad'ın Ankara ziyaretinde, kuzey Irak'tan kaynaklanan PKK terörü, Kürdistan bölgesel Başkanı Mesud Barzani'nin bağımsız bir Kürdistan kurma arayışları, Ortadoğu sorunu, İsrail-Suriye gerginliği, Suriye-ABD ilişkileri başta olmak üzere bölgesel ve ikili ilişkiler ele alınacak. Türkiye tarafı, KKTC ile Suriye arasında tarifeli feribot seferlerinin önünü açması nedeniyle Esad'a teşekkür edecek. Temaslarda iki ülke arasında turizmi daha da teşvik etmek için yapılacak çalışmalar da görüşülecek. Bugün 110 kişilik bir heyetle Ankara'ya gelecek olan Beşar Esad'ın perşembe sabahı İstanbul'a geçmesi ve cuma günü Türkiye'den ayrılması bekleniyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı