Gündem Haberleri

  Köşk'e türbansız eşimle gideceğim

  Nuray BABACAN-Turan YILMAZ/ANKARA
  21.10.2003 - 01:37 | Son Güncelleme:

  Türbanlı eşi olan AKP'li vekillerin ‘‘eşsiz’’ davet edildikleri Cumhuriyet Resepsiyonu'na, eşlerinin başı açık olan bazı AKP'lilerin de yalnız çağrıldığı ortaya çıktı. AKP’li Mahmut Koçak, ‘‘Köşk'e türbansız eşimle gideceğim. Eğer kapıdan almazlarsa o zaman konuşurum’’ dedi.

  CUMHURBAŞKANI Ahmet Necdet Sezer'in ‘‘Cumhuriyet Bayramı’’ nedeniyle 29 Ekim akşamı Çankaya Köşkü'nde vereceği resepsiyon ‘‘türban karmaşası’’na sahne oldu. AKP'lilere gönderdiği davetiyelerde ‘‘eşi türbanlı-türbansız’’ ayrımına giden Sezer'in, eşlerinin başları açık olan bazı AKP milletvekillerine de ‘‘eşsiz’’ davette bulunduğu ortaya çıktı. Eşinin başı açık olan AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak, resepsiyona yalnız davet edilmesine karşın Köşk'e eşiyle birlikte gideceğini söyledi.

  ALMAN EŞE DAVET YOK

  Köşk'ten gönderilen davetiyelerde eşlerinin başı açık olmasına karşın eşsiz davet edilen bazı AKP'li vekiller, ne yapacaklarını şaşırdı. Bu konuda yaşanan en çarpıcı örneklerden birini, Alman kökenli Christel Fırat ile evli olan AKP Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat'ın ‘‘eşsiz’’ davet alması oluşturdu. Tıpkı Fırat gibi eşlerinin başı açık olan AKP'lilerden Vahit Erdem, Mehmet Dülger ve Köksal Toptan ise resepsiyon için ‘‘eşli’’ davet aldılar.

  CHP'DE EŞLİ AKP'DE EŞSİZ

  Eşinin başı kapalı olmasına karşın CHP'deyken ‘‘eşli’’ davet alan Batman Milletvekili Mehmet Nezir Nasıroğlu, AKP'ye geçtikten sonra bu kez ‘‘eşsiz’’ davet aldı. Eşinin başı açık olan Ağrı Milletvekili Cemal Kaya da, CHP'deyken ‘‘eşli’’ davet almasına karşın, AKP'ye geçtikten sonra ‘‘eşsiz’’ davet aldı. Sezer'in ‘‘eşsiz’’ davetine tepki gösteren Nasıroğlu ve Kaya, katılmaya karar vermeleri halinde resepsiyona eşlerini de götüreceklerini açıkladılar.

  RESEPSİYON YERİNE TERAVİH

  Türbanlı-türbansız ayırımı yapılması, AKP'de tepki yarattı. Eşleri türbanlı olan TBMM Başkanı Bülent Arınç ile Başbakan Tayyip Erdoğan ile bazı bakan ve parti yöneticileri, resepsiyona ‘‘eşsiz’’ katılacak. Ancak milletvekillerinin çoğunluğu resepsiyon yerine teravih namazına gitmeyi düşünüyor. AKP yönetimi, milletvekillerini resepsiyona katılım konusunda serbest bırakmaya hazırlanıyor. Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan, ‘‘Davet sahibi davetine istediğini istediği şekilde çağırabilir. Davet edilenler de ister gider, isterse gitmez’’ dedi.

  KOÇAK: ÇOCUKLAR DA OLSAYDI

  Mercan'
  ın ‘‘Davet sahibi istediğini çağırır’’ mesajına karşın, resepsiyona tek başına davet edilen AKP Afyon Milletvekili, türbansız eşini resepsiyona götüreceğini açıkladı. Koçak, eşinin türbansız olmasına rağmen resepsiyona davet edilmemesine üzüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

  ‘‘Bu tavır çok tartışılır. Eşim türbansız ama bana tek kişilik davetiye geldi. Bütün davetlere eşimle giderim. Buna da eşimle gideceğim. Eğer kapıdan almazlarsa o zaman konuşurum. Cumhuriyetin kuruluşu gibi önemli bir davete keşke çocuklarımızı da götürebilsek. Ne büyük sevinç olur.’’

  Afgan kızlara küpe takmıştı

  AKP Afyon Milletvekili Mahmut Koçak, ağustos ayında gittiği Afganistan'da yoksul çocukları sünnet ettirmişti. Koçak, kız çocuklarına da kulak delme makinesiyle küpe takmıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı