Gündem Haberleri

  Köşk'e Kartal gölgesi

  Hürriyet Haber
  26.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanlığı seçimi üzerindeki pazarlıklara bu kez de Beşiktaş Kongresi karıştı... Başkanlığı isteyen MHP'li Gül'ün arkadaşları, Demirel'den, danışmanı Hikmet Çetin'e verdiği desteği çekmesini istiyorlar. Aksi halde Cumhurbaşkanlığı seçiminde gereğini yapacaklar!..

  CUMHURBAŞKANLIĞI seçimine ilişkin çetin pazarlıklara bu kez de hiç hesapta olmayan bir başka faktör eklendi:

  Beşiktaş Kongresi...

  Beşiktaş'ın başkanlığına talip olan MHP İstanbul Milletvekili Mehmet Gül'ün kulisinin etkisinde kalan MHP milletvekilleri, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'den, Beşiktaş başkanlığı için Danışmanı Hikmet Çetin'e verdiği desteği çekmesini istediler. MHP'liler Demirel'e, ‘‘Aksi takdirde biz de Cumhurbaşkanlığı seçiminde gereğini yaparız’’ mesajını verdiler.

  GÜL’Ü DESTEKLİYORLAR

  Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başdanışmanı Hikmet Çetin'in Beşiktaş Başkanlığına tam destek vererek, ‘‘Beşiktaş Başkanlığına yakışır. Takımını şampiyon bile yapar’’ açıklaması yapmıştı. Çetin de, bugüne kadar renk vermeyen ve ‘‘Milli Takımı tutuyorum’’ diyen Demirel'in gizli bir Beşiktaşlı olduğunu deşifre ederek, desteğini yanına almıştı.

  Bu arada, Meclis'te Gül'e en açık destek verenlerin başında Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz geliyor. Beşiktaşlı Öksüz, ‘‘Gül'ün Beşiktaş'a başkan olması konusunda Meclis'te itilaf yok. En büyük takım Beşiktaş. Baba, Başdanışmanı Çetin'i adaylıktan çekmezse, spor dünyasında büyük kriz doğar. O durumda MHP'liler Cumhurbaşkanlığı seçiminde Baba'ya oy vermez. Bu da giderek hükümet, hatta rejim krizine dönüşebilir’’ diye uyardı.

  Devlet Bakanı Şuayip Üşenmez de, ‘‘Fenerbahçeliyim ama, Mehmet Gül'ün Beşiktaş Başkanlığını destekliyorum’’ dedi. Adnan Fatin Özdemir (Adana-MHP) ise ‘‘Gül, Beşiktaş'a başkan olursa, 40 yıllık takımımı bırakıp Beşiktaşlı olacağım’’ diye destek verdi.

  ANAP'TAN DA DESTEK

  Cumhurbaşkanı Demirel'in eski Başdanışmanı MHP'li Meclis Başkanvekili Murat Sökmenoğlu, Gül'ün ricası ile MHP ile Çankaya arasında ‘Arabulucu’ olmayı kabul etti. Sökmenoğlu, ‘‘Türkiye'nin Babası bu konuda taraf olamaz. Gül'ü desteklemese bile, Hikmet Çetin'i de desteklemez. Ben kendileriyle konuşacağım’’ dedi.

  Gül, DSP ve ANAP Grubu'ndan da ciddi desteği olduğunu belirterek, bunu ispatlamak için Hürriyet Muhabiri'nin koluna girerek Meclis İktidar Kulisi'nde tur attı. ANAP Grup Başkanvekilleri Beyhan Arslan ve Murat Başeskioğlu da, Gül'ün Beşiktaş başkanlığına açık destek verdiler. Başeskioğlu, ‘‘Çetin ile Gül arasında tercih yapmakta zorluk çeker misiniz’’ sorusuna, ‘‘Hayır, hiç zorluk çekmem. Oyum da, desteğim de Gül'ün. Gül, bize daha yakın’’ dedi.

  Kişilere övgü ve yergi şiirleri yazan Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise hem Demirel, hem de Gül için övgü şiiri yazınca seçimde önce zorlandı. Ancak, daha sonra, ‘‘Baba'ya saygım sonsuz, ancak Gül'ü desteklemezse durum değişir’’ dedi.

  BAYAN VEKİL

  MHP Antalya Milletvekili Nesrin Ünal, ‘‘Antalyaspor'luyum, ama, ben de Gül'ün başkanlığını destekliyorum. Baba, Gül'e destek olmazsa, ona oy vermeyeceğim’’ dedi.

  FB'li Muğla Milletvekili Metin Ergun da, ‘‘Gül'ü destekliyorum’’ dedi. Gül'e o anda desteğini açıklayan MHP'li vekiller arasında Mehmet Aslan, Birol Büyüköztürk, İsmail Köse, Müjdat Kayayerli, Cezmi Polat, Mükerrem Levent, Ahmet Çakar da yer aldı. DYP'li Celal Adan da Gül'e desteğini açıkladı.

  DERİN, DESTEK

  Gül, ‘‘Gördüğünüz gibi hemen hemen tüm milletvekilleri arkamda. Derin millet, derin devlet de beni destekliyor. Kala kala Beşiktaş kongre delegeleri kaldı. İnşallah onların da desteğini alacağım’’ diye ekledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı