Gündem Haberleri

  Köşk için Erdoğan mı, Gül mü

  Hürriyet Haber
  26.09.2012 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar tarafından yapılan “Eylül-2012 Türkiye Siyasal Durum Araştırması”, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili çok tartışılacak sonuçlar ortaya koydu.

  14-19 Eylül arası yapılan araştırmaya göre AK Parti tabanının yüzde 51.6’sı Abdullah Gül’ün yeniden Cumhurbaşkanı olmasına destek verirken, Köşk’te Başbakan Erdoğan’ı görmek isteyen AK Partililerin oranı yüzde 38.8’de kaldı. Araştırmada diğer partilerin cumhurbaşkanı tercihleri de yer alıyor. CHP’li seçmenin yüzde 48’i Gül’e destek verirken, MHP tabanından yüzde 58’inin tercihi de Gül’den yana. Bu soruya cevap veren deneklerin tümünün ortaya koyduğu sonuçlar ise “yüzde 20.5 Abdullah Gül”, “Yüzde 17.8 Başbakan Erdoğan” şeklinde.

  Metropoll’ün, Prof. Dr Özer Sencar, Prof. Dr. İhsan Dağı, Prof. Dr. Doğu Ergil, Prof. Dr. Cengiz Yılmaz, Dr. Sıtkı Yıldız ve Prof. Vahap Coşkun’un da dahil olduğu araştırma grubuna hazırlattığı çalışmada, “Cumhurbaşkanlığı için Abdullah Gül ve Tayyip Erdoğan arasında bir tercih yapmak durumunda olsanız” sorusuna verilen cevap ilginç sonuçlar ortaya koydu. Partilerin taban tercihleri göz önünde bulundurularak ortaya konan sonuca göre halkın yüzde 51’i Gül’ü, yüzde 23’ü de Erdoğan’ı tercih edeceğini söylüyor. Bu cevabın partilere göre dağılımında AK Parti açısından ilginç sonuçlar var. AK Partililerin yüzde 51.6’sı bu soruya “Gül” cevabını verirken “Erdoğan” diyenler yüzde 38.8. CHP’liler arasından ise yüzde 47.9 “Gül”, yüzde 4.6 “Erdoğan” cevabı çıkıyor.

  AK Partililer arasında yapılan araştırmada “Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Gül yeniden aday olmalı mı” sorusuna yüzde 59.5 ile “Evet” cevabı verilirken “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 21.4’te kalıyor.

  “Taktik oy”ların etkisi

  Araştırmada bu duruma gerekçe olarak, AK Partili olmayan dolayısıyla kendi adayının cumhurbaşkanı seçilmesine ihtimal vermeyenlerin “taktik oy” kullanması gösteriliyor. AK Parti’de Gül’e olan destek ise, “Köşk’teki performansından duyulan memnuniyet ve Erdoğan’ın liderliğinden yoksun kalacak partinin geleceğiyle ilgili duyulan kuşkuyla açıklanıyor.

  Köşk için Erdoğan mı, Gül mü

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı