Gündem Haberleri

  Köşk, diyaloğa açık

  Hürriyet Haber
  30.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Zirvede yaşanan ikinci KHK krizinde Başbakan Ecevit'in ‘‘Diyalog kurmakta zorlanıyoruz’’ dediği Sezer, ‘‘Diyaloğa açığım. Ancak Anayasa'ya aykırı hareket etmem’’ mesajı verdi.

  Kamu bankalarının özelleştirilmesine ilişkin kararnameyi iade etmesi nedeniyle hükümetle ilişkileri iyice gerginleşen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, hükümete, ‘‘Bakanlar Kurulu ile sürdürmek kararlılığında olduğum diyalog ve işbirliği, içtiğim andın gereklerine uygun hareket etmeme engel olmaz’’ mesajını iletti.

  Sezer, Bakanlar Kurulu ile diyalog ve işbirliğinden yana olduğu, bu tutumunu da daha önce kamuoyuna açıkladığı mesajını verdi.

  Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Metin Yalman, dün düzenlediği haftalık basın toplantısında, yazılı bir metni okuyarak, Sezer'in sözkonusu üç bankanın özelleştirilmesine ilişkin KHK'yi iade gerekçesini 25 Eylül tarihinde Başbakanlığa bildirdiğini, ayrıca 26 Eylül'de de kamuoyuna yazılı bir açıklama ile duyurduğunu anımsattı. Yalman, Cumhurbaşkanı'nın görüşlerini elindeki metinden şu sözlerle aktardı:

  BAŞBAKAN'IN SÖZLERİ Dün, (önceki gün) Sayın Başbakanımız Bülent Ecevit, Sayın Cumhurbaşkanımız ile haftalık olağan görüşmesini yapmışlardır. Sayın Başbakanımız, bu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Sayın Cumhurbaşkanımızın kendisine bu tür yorumları haksız bulduğunu, kendisinin diyaloğa her zaman açık olduğunu ve bu tür yorumlardan üzüntü duyduğunu belirttiğini söylemiştir.

  DİYALOGTAN YANA Sayın Cumhurbaşkanımız, devletin başı olarak, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetmek doğrultusundaki Anayasa'nın kendisine yüklediği görevi yerine getirmek konusunda tam bir duyarlılık içindedir. Bu bağlamda, başta Sayın Başbakan olmak üzere Bakanlar Kurulu ile diyalog ve işbirliğinden yana olup, bu tutumunu daha önce de kamuoyuna açıklamıştır.

  ANDIN GEREKLERİ Durum böyle olmakla birlikte Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu ile sürdürmek kararlılığında olduğu diyalog ve işbirliğinin, görevini yaparken ve yetkilerini kullanırken, Anayasa ve hukukun üstünlüğüne bağlı kalma konusunda, görevine başlarken içtiği andın gereklerine uygun hareket etmesine engel olmayacağı anlayışındadır.

  ANAYASA'YI GÖZETEN UZLAŞI Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanlar Kurulu ile gerçek anlamda diyalog yoluyla Anayasa'yı ve hukukun üstünlüğünü gözeten bir uzlaşı anlayışının bundan böyle egemen olmasını içtenlikle dilemektedir. Sayın Cumhurbaşkanı, onayına sunulan, yürütmenin tüm tasarruf ve eylemlerinin, yıllardır savunuculuğunu yaptığı Anayasa'ya uygunluğu konusu üzerinde titizlikle durmaktadır.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı