Gündem Haberleri

  KOSB Arıtma Tesisi çalıştırılmıyor iddiası

  Yavuz KUŞDEMİR/UŞAK, (DHA)
  05.05.2008 - 12:14 | Son Güncelleme:

  TEMA ve Çevre Gönüllüleri Derneği Uşak Şube Başkanı Hasan Yüksel, Uşak Karma Organize Sanayi Bölgesi'nde (KOSB) üç aydır arıtma tesisinin çalıştırılmayarak, atık suların Menderes Havzası'na salındığını iddia etti. KOSB Arıtma Tesisi yetkilileri ise, tesislerin mart ayından bu yana revizyonda olduğunu belirterek, Menderes Havzası'nı kirlettikleri iddialarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürdü.

  TEMA ve Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Hasan Yüksel, beraberindeki dört kişilik bir heyetle KOSB arıtma tesisinde inceleme yaptı. Gelen şikayetler üzerine tesisi incelediklerini belirten Yüksel, “Mart ayı başında gittiğimizde tesisin revizyona girdiği için çalıştırılmadığı, en geç bir ay içersinde yeniden faaliyete geçeceği söylenmişti. Bir ay sonra tekrar gittiğimizde tesisin aynı gerekçeyle çalıştırılmadığını gördük. Bir günün bile çok önemli olduğu bu tesise tekrar gittiğimizde, değişen bir şey olmadığını gördük” dedi.

  MALİYET NEDENİYLE ÇALIŞTIRILMIYOR İDDİASI

  Göz göre göre Menderes Havzası'nın kirletildiğini öne süren Yüksel, Uşak KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Güzelay'la yaptıkları görüşmelerde, aylık 300 bin YTL masrafı olan arıtma tesisinin KOSB'daki kuruluşların aidatlarını ödememesi nedeniyle çalışmadığını öğrendiklerini iddia etti. Yüksel, arıtma tesisinin çalıştırılmamasını kınadıklarını vurgulayarak, “Uşaklılar, tesisin çalıştığını ve havzanın kirletilmediğini sanıyor. Fakat, tesis çalışmıyor ve pis su havzaya salınıyor. Çalışmayan tesis insanlara çalışıyor gibi empoze ediliyor” diye konuştu.

  ‘TESİS KADEMELİ OLARAK REVİZYONDA’

  KOSB Arıtma Tesisi Sorumlusu Çevre Mühendisi Serhat Kurt, tesisin mart ayında revizyona girdiğini doğrulayarak, şunları söyledi:
  “Revizyon kademeli olarak gerçekleştirilmekte, bu nedenle uzun sürdü. Belirtildiği gibi tesisimizin maliyeti çok yüksek. Bölgedeki işletmelerin aidatları ödeyip ödemediği konusunda bilgim yok. Ancak, biz tesisin maliyetini aşağı seviyelere çekmek için gece gündüz çalışıyoruz. Yakın bir zamanda kimyasal bölümünü de faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Burada bulunan koku üzerinde de önemli çalışmalar yaptık. kokuyu büyük oranda azalttık. Vatandaşlardan sabırlı olmalarını bekliyoruz. Burada yapılanlar, sadece bir günde bitirilebilicek işlemler değil. Ayrıca, atık suları havzaya saldığımız iddiaları da gerçeği yansıtmıyor.”

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı