Gündem Haberleri

  Kosava'nın en eski Türk gazetecisi Maksu vefat etti

  Turan KASAP/ KOSOVA, (DHA)
  27.07.2012 - 22:35 | Son Güncelleme:

  KOSOVA’nın en eski gazetecilerinden, eski siyasetçi ve Kosova’daki Türk halkının seçkin aydınlarından 68 yaşındaki Şakir Maksut, Türkiye’deki yazlık evinde vefat etti.

  1963’te eski Priştine Radyosu Türkçe yayınlarında gazetecilik hayatına başlayan Şakir Maksut, 1973 yılında Priştine Televizyonu Türkçe Programının kurucusu olarak uzun yıllar hizmet verdi. Şakir Maksut, 36 yıllık gazetecilik mesleğinde, Kosova’da Türkçe gazeteciliğin gelişmesine büyük katkı sağladı. Eski Yugoslavya’da siyaset, kültür ve spor alanlarında önemli görevlerde bulunan Maksut, Kosova’da Türk halkının haklarının korunması ve daha da ileriye taşınmasında büyük emek sarf etti.

  Kosova Türk Gazeteciler Derneği Başkan Yardımcısı Ercan Kasap Şakir Maksut’un ölümüyle ilgili olarak şunları söyledi: "Şakir Maksut’un ölüm haberi hepimizi derinden üzdü. Kosova Türklerinin seçkin aydınlarından biri olan Şakir Maksut çalışmalarıyla, eserleriyle, Türk halkının kalkınmasında, gelişmesinde damgasını vuran şahsiyetlerden biridir. İster Kosova’da Türk gazeteciliğin gelişmesinde sunduğu katkıları ister eski siyasetçi ve diğer önemli mevkilerde görev yapmasıyla Türk halkında ayrı bir yeri olacaktır. Şakir Maksut’un Priştine radyosundaki çalışmalarında, Priştine televizyonu Türkçe yayınlarında yaptığı çalışmalarla, siyasetçi ve bir kültür elçisi olarak Türk halkının, haklarının savunmasında büyük katıkları geçmiştir, Allah’tan rahmet dilleriz" dedi.

  Şakir Maksut’un arkadaşı Kosova’nın ünlü Türk yazarlarından Enver Baki, "Bu gerçekten Kosova Türk halkı için büyük bir kayıp. Çünkü Şakir Maksut, sadece bir siyasetçi bir gazeteci değil, aynı zamanda Kosova’da yaşayan kültür işçilerinden biriydi. Önemli kişilerden biri gazetecilik mesleği yanısıra Türk halkının kültürel kalkınmasında büyük katkıları olmuştur" dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı