Gündem Haberleri

  Koruyucu aile uygulamasına ilgi büyük

  A.A
  02.10.2007 - 13:41 | Son Güncelleme:

  Samsun'da, son bir yılda yalnızca 2 çocuğun koruyucu aile yanına verildiği bildirildi.

  Sosyal Hizmetler İl Müdürü Muzaffer Çelik, Samsun'da Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna (SHÇEK) bağlı yurtlarda 351 çocuğun barındığını söyledi.

  Çeşitli nedenlerle kendi aileleri tarafından yuva ve yetiştirme yurduna bırakılan veya aileleri olmayan çocuklar için başlatılan koruyucu aile uygulaması ile gönüllü ailelerin bu çocuklara sıcak yuvalarını açabileceklerini belirten Çelik, koruyucu aile olmanın evlat edinmeden farklı olduğunu vurguladı.

  Koruyucu ailenin evlat edinme gibi zor olmadığını ve ailelerin sıra beklemek zorunda kalmadıklarına işaret eden Çelik, koruyucu aile uygulamasında çocuğun miras hukukundan yararlandırılmadığını, sadece çocuğa aile olarak onun sağlıklı ve mutlu bir çocuk olarak yetişmesinin sağlanmasının amaçlandığını kaydetti.

  Koruyucu aile olabilmek için yaş sınırının 25-50 olduğunu belirten Çelik, koruyucu aile yanına verilen çocukların devlet tarafından desteklendiğini kırtasiye ve giyecek yardımları haricinde yaş ve okudukları sınıflara göre bu desteğin 206 ile 252 YTL arasında değiştirdiğini söyledi.

  Samsun'da 2006 yılında koruyucu aile sayısının 37 olduğunu, bu yıl ise bu sayının 39'a yükseldiğini belirten Çelik, “Avrupa'da korunmaya muhtaç çocukların yüzde 75'i koruyucu aile yanında yaşarken ülkemizde koruyucu aile uygulaması yeterli ilgiyi görmüyor. Aileler genellikle evlat edinerek çocuğu kendi nüfusuna geçirmek ve mirasından yararlandırmak istiyor” diye konuştu.

  Koruyucu aile uygulamasının genellikle sosyokültürel düzeyi yüksek aileler tarafından benimsendiğine de işaret eden Çelik, uygulamanın yaygınlaşması halinde SHÇEK'e bağlı yurtlarda barınan çocukların sağlıklı ve mutlu birer yetişkin olmalarının önemli ölçüde sağlanacağını vurguladı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı