Gündem Haberleri

  Korumalı saatte yayınlandı

  (A.A)
  18.01.2012 - 02:00 | Son Güncelleme:

  RTÜK, bir televizyon dizisi ile bazı müzik kliplerinin korumalı saatlerde yayınlandıkları için müeyyideye konu olduklarını bildirdi.

  RTÜK'ten yapılan yazılı açıklamada, bir dizi ile çeşitli müzik  kliplerindeki sahneler nedeniyle bazı televizyon kanalları için verdiği müeyyide  kararlarının, olduğundan farklı bir şekilde basın ve yayın organlarına  yansıtıldığı ve bu nedenle açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu belirtildi.
         
  Haberlere konu olan yaptırım kararlarının, bir televizyon dizisi ile  çeşitli müzik kliplerinde yer alan sahneleri konu aldığı ifade edilen açıklamada,  şunlar kaydedildi: “Ancak haberlerde iddia edilenin aksine, Üst Kurul söz konusu müeyyide  kararlarını, 6112 Sayılı Yasanın 8/1 maddesinin (n) bendindeki 'Yayın hizmetleri  müstehcen olamaz' hükmünün ihlali nedeniyle değil, 8/2 maddesinde yer alan 'Radyo  ve televizyon yayın hizmetlerinde, çocuk ve gençlerin fiziksel, zihinsel veya  ahlaki gelişimine zarar verebilecek türde içerik taşıyan programlar bunların  izleyebileceği zaman dilimlerinde ve koruyucu sembol kullanılmadan yayınlanamaz'  hükmünün ihlali nedeniyle vermiştir. Dolayısıyla Üst Kurul, söz konusu sahnelerin  müstehcenliğini ya da televizyonda yayınlanmasını değil, çocukların  izleyebileceği, korumalı saatlerde yayınlanmış olmasını ihlal konusu olarak  değerlendirmiştir.”

  RTÜK'ün, 3 Mart 2011 tarihinde yürürlüğe giren 6112 Sayılı Radyo ve  Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun kapsamında, televizyon  ve isteğe bağlı yayın hizmetleri sektörünü düzenlemek ve denetlemekle görevli  olduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:  “Aynı zamanda Üst Kurul, yayın hizmetleri alanında ifade ve haber alma  özgürlüğünün, düşünce çeşitliliğinin, rekabet ortamının ve çoğulculuğun güvence  altına alınması, yoğunlaşmanın önlenmesi ve kamu menfaatinin korunması amacıyla  gerekli tedbirleri alır. Medya hizmet sağlayıcıların yayınlarında uymaları  gereken ilkeler ise 6112 Sayılı Kanunun 8. maddesinde belirlenmiştir. Yeni  yasayla 2006 yılından bu yana yayın kuruluşlarının gönüllü olarak uyguladıkları  Akıllı İşaretler Koruyucu Sembol Sistemi de yasal altyapıya kavuşturularak  zorunlu hale getirilmiştir. Üst Kurul çocukların korunması konusunda ulusal ve  uluslararası mevzuatta yer alan düzenlemeleri de dikkate alır.
    
  Bunlardan biri de bazı yayınların çocukların izleyebilecekleri saatlerde  yayınlanmamasıdır. Yayın hizmeti ilkelerini ihlal eden kuruluşlara  uygulanabilecek yaptırımlar ise yasanın 32 ve 33. maddelerinde düzenlenmiştir.  Üst Kurulun programlara yayından önce müdahale etme, yayınları durdurma yetkisi  bulunmadığı gibi, bütün idari yaptırım kararları da yargı denetimine açıktır.  Yaptırım uygulanan kuruluşlar, yargıya başvurarak itiraz edebilir ve Üst Kurulun  yaptırım kararının iptalini isteyebilirler.”

   Kimler ceza almıştı?

  RTÜK, Teoman’ın, “Tek Başına Dans”, Berksan’ın “Beni Seviyor”, Murat Boz’un “Geri Dönüş Olsa”, Bengü’nün “Saat Üç”, Ziynet Sali’nin “Bize Yeter” ve Murat Dalkılıç’ın “Merhaba Merhaba” kliplerini yayınlanayan Kral TV'ye uyarı cezası vermişti.

  MUCK dizisine ceza

  RTÜK, ayrıca Azra Akın’ın da oynadığı M.U.C.K adlı gençlik dizisini “erotik” bularak, Show TV’ye 400 bin TL’lik ceza kesti. RTÜK,  Muhteşem Yüzyıl adlı dizideki intihar sahnesi nedeniyle de uyarı cezası vermişti.
                                                                                                                   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı