Gündem Haberleri

  Koruma, vururlar

  Özgür EKŞİ / ANTALYA
  04.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Terörizmle mücadelede kararlı bir uluslararası işbirliğinin önünde ciddi birtakım engeller bulunmaktadır. Terörü desteklemek ya da başka ülkelere yönelmiş terörist faaliyetler karşısında sessiz kalmak, ulusal politikaların bir parçası olarak görülmemelidir. Unutulmaması gereken bir diğer husus terörizmin bumerang etkisidir.

  GENELKURMAY Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, dün Antalya’da düzenlenen ve 50 ülkeden askeri yetkililerin katıldığı "İpekyolu-2007 General/Amiral Semineri" açılışında, uluslararası camiaya terör siteminde bulundu. Orgeneral Büyükanıt, özetle şunları söyledi:

  "Bugün neredeyse tüm ülkeler, terörist tehdidin büyüklüğünü ve terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğinin gerekliliğini kabul etmektedir. Ancak terörizmle mücadelede kararlı bir uluslararası işbirliğinin önünde ciddi bir takım engeller bulunmaktadır. Bu engellerden biri, ulusların hangi eylemin terörist eylem olduğu konusunda bir türlü anlaşamamalarıdır. Terörü desteklemek ya da başka ülkelere yönelmiş terörist faaliyetler karşısında sessiz kalmak, ulusal politikaların bir parçası olarak görülmemelidir. Unutulmaması gereken bir diğer husus terörizmin bumerang etkisidir. Terörün bir dış politika aracı olarak kullanılması halinde terörün bumerang etkisi ortaya çıkacaktır. Bir ülke herhangi bir yerde teröre müdahil olması halinde farkında olmadan kendi ülkesinde de terörizme zemin hazırlamaktadır. Hiçbir ülke kendi topraklarında barış ve güvenliği, diğer ülkeleri hedef alan terörist tehdidi göz ardı etmek suretiyle sağlayamaz.

  TÜRKİYE BİZİ ÜZDÜ 

  Açılış konuşmasının ardından AB Askeri Komite Başkanı Orgeneral Henri Bentegeat ve NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Ray Henault ortak basın toplantısı düzenledi. Büyükanıt’ın takdimini yaptığı toplantıda Orgeneral Bentegeat AB’nin PKK’yla mücadele konusundaki görüşünü şöyle özetledi: "Bu konuda NATO ve AB politikası aynıdır. AB’nin Türkiye ile bu alandaki işbirliği daha çok sivil polis ve sivil istihbarat anlamındadır. AB Türkiye’ye yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır." Türkiye’nin Avrupa Güvenlik Savunma Politikası’na (AGSP) verdiği bir tugay büyüklüğündeki askeri desteği geri çekmesi hakkında ise Bentegeat, "Türkiye’nin askerlerini bizim teşkilatımızdan çekmesi nedeniyle son derece üzüntülüyüm. Ama halen Türkiye AB operasyonlarına faal olarak katılmaktadır. Bunlar askeri ve sivil operasyonlardır ve bizim için son derece önemlidir. Optimal çözüm için bunlar gereklidir. Uluslararası topluluğun karşılaştığı sorunların dünyanın herhangi bir yerinde çözümü için bu kombinasyon gereklidir. Bu bağlamda AB’den aldığımız her tür sicil desteği memnuniyetle karşılamaktayız" diye konuştu.

  5. MADDE GEÇERLİ

  NATO Askeri Komite Başkanı Orgeneral Ray Henault ise "Türkiye sınırları içerisindeki değişik terörist faaliyetlerle mücadele etmekte zorluklar yaşamaktadır. NATO terörle mücadelesini sürdürmektedir buna 5. madde kapsamındaki faaliyetlerde dahildir" dedi. Seminerde Genelkurmay Başkanı’nın yanı sıra bütün kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı, Genelkurmay 2’nci Başkanı ve Plan Prensipler Daire Başkanı da yer aldı.

  Bizzat takdim etti

  GENELKURMAY
  Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Antalya’daki toplantıda açılış oturumunun ardından AB Askeri Komite Başkanı General Henrr Bentegeat ile NATO Askeri Komite Başkanı General Ray Henault’un düzenlediği basın toplantısına katıldı. Büyükanıt, konuk komutanları takdim ederken, iki komutan konuşacakları kürsüye gidişleri objektiflere böyle yansıdı. Değişik ülkelerden 50 generale ve üst rütbeli subaya ev sahipliği yapan Orgeneral Yaşar Büyükanıt, gülümsemesini yüzünden eksik etmedi. Generallerle sohbet eden Büyükanıt yakından tanıdığı bazı konuklarıyla da bizzat ilgilendi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı