Gündem Haberleri

    Koruma istedim

    Hürriyet Haber
    04.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

    Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe ’Atatürk’ü gençlere anlattığım için tehditler alıyorum. Hükümetten sadece bir araba ve koruma istedim’ dedi. Hükümetten başka isteği olmadığını belirten Adatepe, başvurusuna yanıt alamadığını söyledi.

    BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan tarafından basına yansıtılan mektubuna ilişkin basın toplantısı düzenleyen Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe, "Hükümetin üst düzey görevlilerinden bizleri vasıta aramaktan kurtaracak ve sağsalim evimize ulaştıracak bir araba ve koruma görevlisi istemiştim, yanıt vermediler" dedi.

    Pera Palas Oteli’nde düzenlenen toplantıda, Ülkü Adatepe’nin, hazırladığı basın bildirisini gazeteci Orhan Karaveli okudu. Adatepe, şunları kaydetti:

    "Oğlumun Şişli’deki apartman dairesinde oturuyoruz. Herhangi bir işimiz, arabamız, bankada paramız, şirketlerde hissemiz yok. Atatürk’ün vasiyeti gereği bize ödenen ve 5 bin YTL’ye çıkarılmış bulunan aylıkla geçinmeye ve Atatürk’ün hayatta kalmış tek yakını olarak yüklendiğimiz sorumlulukları yerine getirmeye çalışıyoruz.

    Ben devletimiz dahil hiç kimseden herhangi bir istekte bulunmadım. Bunun siyaset malzemesi yapılacağını ve ’evlatlık’ olarak niteleneceğimi aklımın ucundan bile geçirmediğim için, Sayın Başbakan’a 14 Ekim 2005’te bir mektup yazdığım doğrudur. Daha önce 10 Şubat 2005’te İçişleri Bakanı’na sonuçsuz kalan bir mektup göndermiştim. Bu mektupları yazmadan önce gerekli mercilerle görüşme yapıp olumlu yanıt alamadığım için bunları yazmak zorunda kaldım. Hükümetin üst düzey görevlileri ve sorumlularından bizleri vasıta aramaktan kurtaracak ve sağsalim evimize ulaştıracak bir araba ve koruma görevlisi istemiştim."

    TEHDİT VAR

    Ülkü Adatepe her fırsatta Atatürk ilke ve devrimlerini öğrencilere ve gençlere anlatmaya çalıştığı için tehdit telefonları ve mektupları alan bir insan olduğunu vurgulayarak, "Bu isteğim çok mu görülmeliydi? Bunca güvensiz ülkemiz ortamında Atatürk’ün manevi kızı sokak ortasında bir kör kurşuna hedef olsaydı bunun sorumluluğunu kim taşıyacaktı, devletimiz bundan yara almayacak mıydı?" dedi. Ülkü Adatepe, bir gazetecinin "CHP size ’bir araç tahsis etmeyeceğiz mi?’ dedi" şeklindeki sözleri üzerine, "Yanıt vermediler. Birkaç kez İş Bankası’na telefon ettim, yanıt alamadım" dedi.

    "Maaşla ilgili bir isteğiniz olmadı mı?" sorusuna da Adatepe, "Hayır. Bu konuyu Baykal açtı. Maaşım bu yıl 5 bin YTL oldu." diye karşılık verdi.

    SİGORTAM YOK

    "Araba dışında bir ihtiyacınız var mı?" sorusu üzerine de Ülkü Adatepe, şunları kaydetti: " Hayat sigortam yok. Hastalık sigortam yok. Bir şeyler satarak kendi yaşamımıza devam ediyoruz. Eşimin durumu krizde bozulunca buna ihtiyaç duydum. Bir araba da en fazla ihtiyacım. Bana bu yaşımda son derece gerekli olan bir şey..."

    Evlatlık değil manevi kızıyım


    "Sayın Başbakan’ın parti grubunda ve kameralar önünde söylediğinin aksine, ben yüce Atatürkümüzün evlatlığı değil, manevi kızıyım. Umarım bu bir dil sürçmesinden ibarettir. ’O’nun evladı’ olmanın onurlu sorumluluğunu özenle taşıdık.
    Etiketler: son dakika , haberler
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı