Gündem Haberleri

  ’Koru-kullan’ gelişti, 53 turizm yatırımına vize çıktı

  Mutlu YUCA- Koray YILMAZDEMİR / DHA
  08.05.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ormanlarda turizme ayrılacak alanı il bazında binde 5’le sınırlayan tasarı, dün TBMM’de kabul edildi. Yasaya göre, Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı üzerine durdurulan 53 yatırım, yeni şartlarla kaldığı yerden devam edebilecek.

  Turizmi Teşvik Yasası’nı değiştiren düzenleme, Meclis Genel Kurulu’nda "koru-kullan" ilkesini geliştiren yeni değişikliklerle kabul edildi. 2004’te çıkarılan yasa hükümleri Anayasa Mahkemesi’nce "Ormanların korunmasında daha öncelikli kamu yararı vardır" gerekçesiyle iptal edilmişti. Yasaya göre, yapılaşmaya esas inşaat emsal değeri yüzde 30’u aşamayacak. Turizm yatırımı için tahsis edilen orman alanının 3 katı kadar alanın ağaçlandırma bedeli ve 3 yıllık bakım bedeli, yatırımcı tarafından Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırılacak. Üzerinde ağaç olmasa ve hiçbir ağaç kesilmese bile, bu şartlar orman sayılan araziler için de geçerli olacak. Bu para, ağaçlandırma ve bakım giderlerinde kullanılacak. Turizm işletme belgesinin iptaline de sınırlama getirildi. Bir yıl içerisinde üç kez idari para cezasını gerektiren bir fiilden dolayı belge iptal edilemeyecek.

  Tünel müşteri bırakmadı, Bolu Koru Otel kapanıyor

  TEM yolu Bolu Dağı Tünelleri’nin geçen yıl tamamlanarak ulaşıma açılmasının ardından, D-100 Karayolu Bolu Dağı geçişi sadece tankerlerin kullandığı yol haline geldi. Tünelin açılmasının ardından Bolu Dağı’nda bulunan et restoranları ve dinlenme tesisleri bir bir kapanırken, yol üzerinde konaklamak ve doğa ile iç içe olmak isteyenlerin mekanı olan 4 yıldızlı Koru Otel de müşteri sıkıntısı çekmeye başladı. Koru Otel, 139 olan personel sayısını geçen aylarda 39’a kadar indirirken, yaşanan sıkıntı üzerine otelin kapatılması kararlaştırıldı. Bugün kapanacak otel, yaz aylarında sadece futbol takımlarının kampı için geçici süre açık olacak.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı