Gündem Haberleri

  Korsanlara karşı son tedbir: New York sinemalarında izleyiciler kapıda aranıyor

  Hürriyet Haber
  13.03.2005 - 00:18 | Son Güncelleme:

  Geçen yıl filmlerin korsan kopyalarının dünya çapında satışı tahminlere göre Hollywood’a tam 3.5 milyar dolara mal oldu. Bu korsan kopyaların çoğu, filmlerin öngösterimi sırasında gizlice sinema salonlarından kamerayla çekilerek sağlanıyor. Büyük Amerikan film şirketlerinin derneği Motion Picture of America, korsanlara karşı mücadeleyi çeşitli yollarla sürdürüyor.

  Son olarak ABD’de yeni bir uygulama başlatıldı. Öngösterimi yapılan filmleri salonda ellerindeki küçük kameralarla çeken korsanları önlemek için izleyiciler içeri alınırken aranmaya başlandı. Güvenlik görevlileri kapıda herkesi elde taşınan infraruj tarayıcılarla kontrol ederek yanlarında kamera olup olmadığını denetliyor.

  Örneğin ABD’de birkaç hafta önce gösterime giren ‘Constantine’ filminin açılışında New York’taki Midtown Sineması’nda ünlü bir eğlence güvenlik şirketi olan Noble Inc.’ın dedektifleri görevliydi. Bu şirket, öngösteriminin güvenliğini üstlendiği hiçbir filmin bugüne kadar korsanının çıkmamasıyla övünüyor.

  Dedektifler, kapıda insanları aramakla yetinmiyor, film gösterilirken salonda en ön sırada, kimsenin oturmak istemediği bir koltuğu seçiyor. Gösterim sırasında ikide bir arkalarına dönerek bakıyor. Genellikle kullanılan kameralar çok ileri bir teknolojiyle donatılmış değil. Ancak hafif bir ışık sızıyor ve dedektiflerin bunu farketmesi umut ediliyor.

  Ama bu yolla fazla korsan yakalanamıyor. Ancak film şirketleri, korsan DVD’nin hangi sinema salonunda kopyalandığını daha sonra tespit edebiliyor. Bunun için film kopyalarına özel bir işaret konuluyor. Sonradan korsanı piyasaya çıkınca, hangi salonda çekildiği bu işaretten anlaşılıyor. Tabii iş işten geçmiş oluyor ancak böylece hangi sinema salonunun ‘sabıkalı’ olduğu anlaşılıyor ve o salon yakın takibe alınıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı