Gündem Haberleri

  Korsanı sevgiyle diz çöktürdüm

  Hürriyet Haber
  17.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul-Ankara seferini yaparken İhsan Akyüz adındaki hava korsanı tarafından kaçırılan, Seyhan uçağının kaptan pilotu Anıl Işın, ‘‘Korsanı sevginin cazibesiyle diz çöktürdüm’’ dedi. Kaptan pilot Anıl Işın, İkinci Pilot Ramazan Sarı, Kabin Amiri Nazan Kamlık ve THY Genel Müdürü Yusuf Bolayırlı, dün bir basın toplantısı düzenlediler. Anıl Işın, insanları sevgiyle ikna etmek konusunda birçok kitap okuduğunu belirterek, olay sırasında korsanı bu kitaplardan öğrendiği yöntemlerle ve sevgiyle ikna ettiğini anlattı. Işın, şunları söyledi:

  ‘‘Önce kendisine sakin olmasını söyledim. Kokpite oturttum. Kendisine kuleyle brifing yapacağımı ve İngilizce konuşacağımızı söyledim. Kabul etti. Bundan sonra tüm konuşmalar İngilizce oldu. Eylemci arkadaş kokpite girdiğinde, ilk 7 saniye çok önemliydi. İşte bu 7 saniyede kendisini sakinleştirdim. Bundan sonra büyük Atatürk'ün bir sözünü hatırladım. ‘İçtenliğin dili yoktur, Anlatılmaz. Bu ancak gözlerden ve adımlardan anlatılır' şeklinde. Bu sözü anımsadıktan sonra gözlerimi asla eylemcinin gözlerinden ayırmadım. Sevgisiz insan sevginin ve içtenliğin önünde diz çöker. İşte bu prensipten hareket ettim. Bana bu prensipleri aşılayan kitaplarda, ‘Mesaj sizsiniz' ve ‘Etkili İnsan Olmak' adlı kitaplardır.’’

  Kabin amiri Nazan Kamlık ise meslekte 23 yıllık tecrübesi olduğunu ve olayın mutlu bir şekilde son bulmasından onur duyduğunu belirterek, ‘‘Korsanla ilk ben yüzyüze geldim. Ön taraftaydım. Tuvalet kapısı ile kokpit arasına geldi, tabancayı şakağıma dayadı ve bana ‘Kan dökmek istemiyorum. Korkma ve heyecanlanma' dedi. Ben de kısa bir süre sonra kokpite girip, kaptana bir yolcunun kokpitte uçmak istediğini söyledim ve yüz ifademle olayı anlattım. Arkadan o girdi ve eyleme başladı’’ dedi.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı