Gündem Haberleri

  Korsanda kampanya

  Ali DAĞLAR
  05.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Korsan kitapçıların Didim’deki devlete ait Özel İdare dükkanlarına astıkları pankart, korsanın geldiği noktayı gözler önüne serdi. “10 adet kitap 10 YTL” yazılı pankart karşısında şaşkına dönen YAYBİR avukatı Egeli, bestseller pek çok kitabın fotokopi baskılarının 1 liradan satıldığını tespit etti.

  YAYINCILAR Meslek Birliği’nin (YAYBİR) “Korsanla Mücadele Yaz Kampanyası”na katılan yayınevleri adına Ege’den Akdeniz’e tatil beldesinde mahkeme kararlarıyla yürüttüğü operasyonlarda binlerce korsan kitaba el konuldu.

  YAYBİR avukatı Abdullah Egeli, Didim’deki devlete ait Özel İdare dükkanında Orhan Pamuk, Elif Şafak, Ayşe Kulin ve bestseller pek çok kitabın fotokopi baskılarının 1 TL’den satıldığını tespit etti.

  Korsan faaliyetin organize olduğunu belirten avukat Egeli, “Olay basit bir kitap korsanlığından çıkmış, ciddi sermayesi, yöneticisi ve dağıtım ağı bulunan organize suç örgütü boyutuna ulaşmıştır. Bu örgüt yasadışı yollarla bandrol elde edip, korsana yapıştırıyor, sonra da sahillerde belediyelerden kiraladığı tezgahlarda, devletin özel idare dükkanlarında satıyor. Suç örgütü için ayrıca savcılığa başvurduk” dedi.

  Temmuz ayı boyunca Ege’den Akdeniz’e son yılların en büyük korsan kitap operasyonunu gerçekleştirildi. Savcılıklara yapılan başvuru üzerine Sulh Ceza mahkemelerinden korsan kitap satış yapılan yerlerde arama kararları alındı. Avukat Egeli kararları almadan önce tatil beldelerindeki kitap satış noktalarında hafiye gibi çalıştı ve sahte bandrollu, fotokopi baskılı korsan kitaplardan birer tane alıp mahkemelere delil olarak sundu.

  Bestseller fotokopiler

  ORHAN Pamuk’un kitapları, Elif Şafak’ın Aşk romanı gibi Doğan Yayıncılık’ın çok satan kitapları, Alacakaranlık serisi, NTV yayınlarından Cahillikler Kitabı, Ayşe Kulin’in kitapları, Altın Yayınları’ndan Melekler ve Şeytanlar olmak üzere Dan Brown kitapları, Alfa Yayın grubu, April Yayıncılık’tan Adam Fawer’ın Olasılıksız adlı çok satan kitabı, Attila İlhan kitapları, YKB’nin Yaşar Kemal serisi, Murathan Mungan ve Perihan Mağden kitapları, Şu Çılgın Türkler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı