Gündem Haberleri

  Korsan Karasakal'ın gemisinden çıktı

  Hürriyet Planet
  28.05.2011 - 16:29 | Son Güncelleme:

  Arkeologlar 18’inci yüzyılda dünyaya korku salan korsan, Karasakal’ın gemisine ait olduğuna inanılan batıktan ilk çımayı çıkardı. ABD’nin Kuzey Carolina eyaleti sahilinden çıkarılan çıma neredeyse 300 yıllık batığın nasıl korunacağıyla ilgili tartışmaların yönünü değiştirebilir.

  Projenin direktörü Mark Wilde-Ramsing, dalgıçların aslında Kraliçe Anne’in İntikamı isimli gemiden ikinci büyük parçayı çıkarmaya çalıştıklarını ancak bu parçanın batığa ayrılamayacak kadar kaynaşmış olduğunu söyledi. Wilde-Ramsing, “Bunun yerine en büyük üçüncü parçayı çıkardık” dedik.

   

  Gemide yapılan incelemeler korsanların, evlerimizdeki yemek takımları misali, bir “günlük çımaları” bir de “özel günler için çımaları” olduğunu söyledi.

   

  300 YILLIK BATIKTAN ÇIKARILDI / FOTO GALERİ

   

  1200 ile 1400 kilogram ağırlığında olan çımanın Kraliçe Anne’in İntikamı gibi bir gemi için standart olduğunu ifade eden Wilde-Ramsing gemide bunun yanı sıra küçük çımalar da olduğunu ifade etti. “Tahminimce diğer küçük çımalar ise fırtına gibi acil durumlarda kullanılıyordu” dedi.

   

  Diğer parçaların çıkarılabilmesi için dalgıçların geminin üstünden değil, yanından girilmesini gerektirebileceğini söyleyen Wilde-Ramsing önümüzdeki dört gün içinde sürecin nasıl işleyeceğine karar verileceğini söyledi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı