Gündem Haberleri

  ‘Korsan Avcısı' Gediz firkateyni döndü

  Ergün AYAZ- Soner GÜLEZER/GÖLCÜK (Kocaeli), (DHA)
  19.11.2009 - 12:38 | Son Güncelleme:

  SOMALİLİ korsanların ticaret gemilerine karşı gerçerçekleştirdiği deniz haydutluğuna karşı 19 Haziran'da NATO'nun Daimi Deniz Görevi Grubu'na katılmak üzere Gölcük Deniz Üssü'nden Aden Körfezi'ne uğurlanan ‘TCG Gediz Firkateyni' görev süresini tamamlayarak, bu sabah Gölcük Deniz Üssü'ne döndü.

  TÖRENDE DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

  Görev yaptığı 4 ayı aşkın süre içinde Somalili korsanların korkulu rüyası haline gelen, çeşitli ülkelere ait onlarca gemiyi kurtarıp birçok korsanı da etkisiz hale getiren ‘TCG Geniz' Firkateyni'nin karşılama töreninde, personel ile yakınları arasında duygusal anlar yaşandı.

  Donanma Komutanlığı'nın Gölcük Deniz Üssü'nden 5 ay önce törenle uğurlanan ‘TCG Gediz Firkateyni' bu sabah yine uğurlandığı günkü gibi Poyraz Rıhtımı açığında ‘TCG Salih Reis' firkateyni ile zodyaklı SAT ve SAS komandolarınca karşılandı. Karşılama töreninde Harp Filosu Komutanı Tümamiral Mücahit Şişlioğlu, Denizaltı Filo Komutanı Tuğamiral Ahmet Ertürk, Hucümbot Filosu Komutanı Tuğamiral Abdullah Gavramoğlu ve askeri personel ile ‘TCG Gediz' firkateyninde görev yapan personelin yakınları hazır bulundu.
  TCG Gediz Firkateyni Türk ticaret gemilerinin de yoğun olarak seyir yaptıkları ‘Afrika Boynuzu' ve özellikle Aden Körfezi'nde icra edilen deniz haydutluğu ile mücadele harekatı kapsamında 124 gün seyir ve 30 gün liman ziyareti olmak üzere 154 gün görev yaparak 3 bin saat seyir ile 30 bin deniz mili mesafe kaydetti.

  GEMİ KAÇIRMA GİRİŞİMLERİNİ ENGELLEDİ

  Görev süresince 122 Türk ticaret gemisinin Aden Körfezi'nden güvenli geçişine katkıda bulunan ve 5 gemi kaçırma girişimini de engelleyerek deniz korsanlarını etkisiz hale getiren ‘TCG Gediz Firkateyni' görev kapsamında düşük hız ve alçak güverteleri dolayısıyla deniz korsanlığına karşı hassas Türk ve yabancı ticaret gemilerine verilen emirler gereğince yakın mesafeden refakat etti.
  Karşılama töreni ardından ‘TCG Gediz Firkateyni' personelinin yakınları gemiye alındı. 5 aydan bu yana eş ve çocuklarından uzak kalan askeri personel yakınlarıyla hasret giderdi. Ailesine kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirten Kıdemli Yüzbaşı Muzaffer Semiz, “Aden Körfezi'nde ailemizden uzak kalmamıza rağmen onurlu bir görev tamamladık. Eşimi ve çocuklarımı görmenin mutluluğu içindeyim. Onları çok özledim” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı