Gündem Haberleri

  Korkutan patlama

  Eyüp SERBEST-Sefa KIDIK / İSTANBUL
  16.10.2005 - 02:10 | Son Güncelleme:

  Şehrin en kalabalık bölgelerinden birinde yer alan benzin istasyonundaki patlama iftar nedeniyle ucuz atlatıldı. Beş kişinin yaralandığı patlamada dört araç hasar gördü.

  İSTANBUL’da trafik yoğunluğunun yaşandığı Maslak’ta bulunan Opet Akaryakıt İstasyonu’nda, dün bir otomobile LPG dolumu yapılırken şiddetli patlama oldu. Kentin göbeğindeki istasyonda meydena gelen patlamanın iftar saatinde rastlaması muhtemel bir faciayı önledi. Ortalık savaş alanına dönerken, patlamanın nedeni üzerine farklı görüşler öne sürüldü.

  UCUZ ATLATILDI

  Şiddetli patlamada istasyonun tavanının bir bölümü çökerken, çevreye kesif bir gaz kokusu yayıldı. Park halindeki beyaz renkli bir araç parçalanarak etrafa dağıldı. Biri ticari otomobil olmak üzere 4 araç daha hasar gördü. Olayda istasyon personeli, soğukkanlı davranarak ilk önlemleri aldı. Yaralıların yardımına koşulurken, olay yerine ambulanslar sevkedildi. Polis ekipleri de istasyonu güvenlik çemberine aldı. İstasyonda yangın, patlama ve sarsıntılara karşı önlem olarak bulunan otomatik yakıt ve elektrik ikmalini kesen sistemin devreye girmesi de, olayın bir faciaya dönüşmesini engelledi.

  BİRİ AĞIR 5 YARALI

  Patlamanın etkisiyle çevreye yayılan parçalardan istasyon görevlilerinden pompacılar Durmuş Özkan (30) ve Ersin Arslan (30) ile güvenlik amiri Sezai Çetin (24), yakıt almakta olan taksici Osman Topal, Tolga Şükrü Kayabaşlı (27) yaralandı. Durumu ağır olan Durmuş Özkan ile mesai arkadaşları, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’de tedaviye alındı. Özel Levent Hastanesi’nde kafasına dikiş atılan Kayabaşlı taburcu edildi. Başından hafif yara alan taksici Osman Topal, olay yerindeki ambulansta tedavi edildi.

  TAKSİCİ ANLATIYOR

  Taksi şoförü Topal, ‘Yakıt alıyordum. Bu sırada büyük bir patlama oldu. Patlamanın ardından herhangi bir alev görmedim’ dedi.

  SARIGÜL OLAY YERİNDE Akaryakıt istasyonunda incelemelerde bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, mülkiyeti Mehmetçik Vakfı’na ait olan istasyondaki patlamanın nedeni için; ‘İtfaiye ve istasyon çalışanlarının bize verdiği bilgiye göre patlama LPG’den kaynaklandı’ dedi. LPG’li araçlara dikkati çeken Sarıgül, gazetecilerin ‘patlamanın bir taksi de mi olduğunu’ sorması üzerine ise ‘Hayır, araç ticari değil’ cevabını verdi.

  Bomba mı, gaz mı

  AKARYAKIT istasyondaki görgü tankıları, ‘Patlama LPG’den oldu’ diye konuşurken, ilgililer bomba ihtimaline işaret etti.

  Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, ‘Bir tanığa göre, patlama LPG dolumu yapılırken bir kişinin ağzındaki sigaradan kaynaklanmış’ dedi. Cerrah ancak bomba ihtimalini gözardı etmediklerini söyledi.

  Bomba uzmanları da, istasyondaki tahribata işaret ederek, patlamanın nedenini A4 patlayıcısı olabileceğine dikkat çektiler. Polis yetkilileri de ‘Patlama yüzde 99 PKK işi’ dediler. Kesin sonucu laboratuvar incelemesi ortaya çıkaracak.

  OPET Petrolcülük A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Öztürk, ise LPG dolumu nedeniyle bir patlamanın söz konusu olmadığını belirterek şöyle dedi: ‘Patlama nedeniyle yangın oluşmamış. Bizim herhangi bir yer sarsıntısı sırasında vanalarımız otomotik olarak kapanıyor. Patlama yerinde bir çukur açıldı. LPG’nin patlamasıyla bu kadar hasar olacağını sanmıyorum.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı