Gündem Haberleri

  Korkutan ihmal

  Hürriyet Haber
  07.11.2001 - 10:31 | Son Güncelleme:

  BBC, 11 Eylül'den önce ve sonra, ABD yönetiminin Suudi şüphelilerle ilgili soruşturmaları engellediğini öne sürdü.

  KÖPRÜLERE SALDIRI TEHDİDİ
  İNANDIRICI DEĞİL
  ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu(FBI), California'daki 4 büyük köprünün terörist saldırı tehdidi altında olduğu yolundaki iddiaların inandırıcı olmadığını belirtti.
  FBI Sözcüsü Laura Bosley, ''Bu konuyla ilgili yaptığımız soruşturmanın sonucunda, köprülere yönelik bir saldırı tehdidi inandırıcı değildir'' dedi.
  Bu arada, California Valisi Gray Davis, FBI tarafından yapılan bu açıklamaya karşın, alınan güvenlik önlemlerinin sürdürüleceğini kaydetti.
  Davis, Amerika'nın en ünlü köprülerinden Golden Gate'in de aralarında bulunduğu, California'daki 4 büyük köprünün terörist saldırı tehdidi altında bulunduğunu açıklamıştı.
  Amerikan istihbarat servislerinin, 11 Eylül'den önce, Suudi Arabistanlı şüphelilerle ilgili soruşturmalarının, Riyad yönetiminin tepkisini çekmemek için Bush yönetimi tarafından engellendiği iddia edildi.

  BBC televizyonunun Amerikan istihbarat servisinden üst düzeydeki bir kaynağa dayanarak verdiği haberde, Amerikan yönetimlerinin sürekli olarak Suudi kökenli şüphelilerle ilgili soruşturmaları engellediği, ancak George Bush'un yönetime gelmesinden sonra bu engellemenin daha da arttığı belirtildi.

  Haberde, Bush yönetiminin soruşturmaları yürütenlere Bin Ladin ailesi ve Suudi Kraliyet ailesiyle ilgili soruşturmalardan çekilmeleri çağrısında bulunduğu, ancak 11 Eylül'deki saldırılardan sonra bu engelleme politikasının derhal gözden geçirildiği kaydedildi.

  Soruşturmaları engelleme politikasıyla, ABD'nin doğrudan etkilenmediği sürece bazı terörist şebekelere göz yumularak, Suudi Arabistan'daki petrol rezervlerinin başında müttefik bir hanedanın kalmasının amaçlandığı iddia edildi.

  BBC'nin haberinde, bununla birlikte Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Bin Ladin ailesinin ABD'de yaşayan ve bazı şüpheli kuruluşlarla bağlantıları olduğundan şüphelenilen iki üyesinin izini sürdüğü bildirildi.

  Haberde, FBI'ın, 11 Eylül saldırılarıyla ilgili gizli soruşturma belgelerinde, saldırıların hemen öncesinde Abdullah ve Ömer adlı  kişilerin izini sürdüğü ve Abdullah'ın Dünya Müslüman Gençlik Meclisi adlı şüpheli bir kuruluşla bağlantılarını saptadığı belirtildi.

  Abdullah ile Ömer'in Washington'ın banliyösünde bu kuruluşun merkezine yakın bir yerde bulunan bir evde birlikte yaşadıkları, ayrıca 11 Eylül saldırısını gerçekleştiren teröristlerden dördünün de buraya yakın yerlerde oturdukları kaydedildi.

  Amerikan yönetiminin, Pakistan'ın söz konusu kuruluşun sorumlularını sınırdışı etmesine ve Hindistan'ın Keşmir'deki saldırılarla ilgisi bulunduğu yönündeki suçlamalarına rağmen,  kuruluşu insani yardım teşkilatı olarak niteleyerek mallarını dondurmadığı öne sürüldü.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı