Gündem Haberleri

  Korkutan artış

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  1993'te, İstanbul'da 118 kişi intihar etmişti. Aradan geçen beş yılda bu sayı 310'a yükseldi. İstatistiklere göre, hayatına son veren her üç kişiden ikisi erkek. İntihar girişiminde bulunan erkekler tabanca ya da yüksekten atlama gibi geri dönüşü imkansız yöntemler seçerken, kadınlar ilaç içme gibi vazgeçme olanağı bulunan yöntemleri tercih ediyorlar.

  Fatih'te 22 yaşındaki Hasan K. kapı koluna kendini iple asarak öldürdü. Hasan'ın cesedi eve gelen arkadaşları tarafından bulundu...

  Zeytinburnu'nda işten çıkarıldığı için bunalıma giren Necmettin B. (37) mutfağa girdi, tüpün hortumunu kesti ve ölüm uykusuna yattı. Komşuları beş gün sonra evinden gelen kokuyu farketti. Polise haber verildi. Cesedini banyoda buldular. Polis, talihsiz adamın cesedini güçlükle dışarı çıkarırken komşuları gazetecilere Necmettin B.'yi anlatıyordu: ’’Taksi şoförlüğü yapardı. Alkolikti, herhalde bu yüzden işten çıkarmışlar. Çok sıkıntıdaydı. İçip karısını döverdi. Geçen hafta çocuklarını ve eşini İskenderun'a göndermişti...’’

  Herşeyin farkında olan komşular yine de bu sonucu beklemiyordu. ’’Çok şaşırdık’’ diyorlardı. ’’İntihar edecek adam gibi gözükmüyordu...’’

  Kartal'da da Hasan Hüseyin Ç. adındaki 28 yaşındaki genç kendini elbise dolabına asarak intihar etti. Evde yalnız kaldığı sırada intihara karar vermişti. Yatak odasına geçti, dolabın askılığına çamaşır ipini bağladı. Ve kendini astı. Yeni evliydi, eşi iki aylık hamileydi. Yakınları ‘‘İntihar etmesi için neden yoktu’’ dediler.

  Sayı çoğalıyor

  Yukarıdaki üç intihar aynı gün meydana geldi. İntihar, İstanbullular'ın günlük yaşamında giderek daha sık karşılaştığı, sıradışılık özelliğini yitiren olaylardan biri olma yolunda. Ajanslar, neredeyse hergün en az iki intihar haberi geçiyor. Bazen bu sayı dört hatta beşi buluyor. Girişim aşamasında kalan ve haber bültenlerinde yer alan olayların sayısı ise kimi zaman 10'a yaklaşıyor.

  Son beş yılda İstanbul'da 508 kadın, 1139 erkek intihar etti. 1993 ile 1998 rakamları karşılaştırıldığında intihar vakalarının yaklaşık yüzde 60 arttığı görülüyor. 1997'de toplam 345 intihar olayı meydana gelirken, geçen yılın ilk dokuz ayında sayı 237'yi buldu. Bu yılın ilk iki ayında ise 49 kişi hayatına kendi isteğiyle son verdi.

  İstatistiklere göre intihar edenlerin çoğu erkek. İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden alınan veriler son dokuz ayda intihar edenlerin 160'ının erkek, 77'sinin de kadın olduğunu gösteriyor. Son altı ayın verileri ise 37 kadına karşılık 85 erkeğin intihar ettiğini gösteriyor.

  İntihar edenlerin en fazla kullandığı yöntem kendini asma. Bunu bina ya da yüksek bir yerden atlama, tabancayla başa ateş etme ve ilaç alma izliyor. Denize, tren altına atlama daha seyrek kullanılan yöntemlerden. Kuzey Avrupa'da çok sık rastlanan egzoz gazıyla intihar, geçen yıl sadece bir olayda görüldü. Yine Avrupa'da özellikle entelektüellerin tercih ettiği başa poşet geçirme, intihar mı, kaza mı olduğu anlaşılamayan bir olayda sözkonusu oldu.

  Uyuşturucu bağımlılığındaki artışla birlikte, yüksek dozda uyuşturucu alarak intihar edenlerin sayısında da artış gözleniyor. Eroinmanların 'altın vuruş' tabir ettiği, şah damarına uyuşturucu zerketme yöntemi İstanbul'da seyrek görülüyor. Uyuşturucu kullananların intiharlarındaki ortak özellik bar, gece kulübü gibi kamuya açık yerlerin tuvaletlerini seçmeleri.

  İstatistiklere geçmeyecek kadar az rastlanan intihar yöntemleri arasında kendini yakma, vücudunu kesme, elektrik verme, kezzap ya da siyanür içme yer alıyor.

  İstanbul'da intiharlar 10 ilçede yoğunlaşıyor. Bu ilçelerin arasında Kadıköy, 188 olayla birinci sırada. 120 intihar vakasıyla Üsküdar ikinci ilçe. Kalan sekiz ilçe ise şunlar: Fatih, Bahçelievler, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli.

  İNTİHARDA SON ALTI YIL

  Yıl Olay sayısı

  1993 198

  1994 240

  1995 245

  1996 258

  1997 345

  1998 310

  1999 49 (Ocak - Şubat)

  Yıl Kadın Erkek

  1993 66 133

  1994 67 173

  1995 80 165

  1996 69 190

  1997 112 233

  1998 100 210

  1999 14 35

  Toplam 508 1139

  Asarak 779

  Yüksekten atlayarak 403

  Tabanca 238

  İlaçla 71

  Psikiyatrist Serdar Serdaroğlu:

  ‘Erkekler daha kararlı’’

  Tüm dünyada psikiyatrik hastalıklarda artış var. Bu, intiharlara da yansıyor. Gençlerin gelecekle ilgili beklentilerinin artması, toplumsal organizasyonların eskisi kadar güven verici olmaması, hatta bireyi yalnızlaştırması intiharları arttırıyor.

  Yaşam deneyimleri, genetik özellikler, aile ilişkileri, sosyal stresler, nörobiyolojik sorunlar gibi etkenlerin bileşimi ve psikiyatrik hastalıklar intiharın yollarını açıyor. Bireyi intihara sürükleyen hastalıkların başında, yüzde 20'lik oranla manik depresif bozukluklar geliyor. Yüzde 15'le depresyon ikinci sırada. Hemen ardından alkolizm ve kişilik bozuklukları geliyor.

  Duygusal değişimleri çok dalgalı olanlarda, sürekli sıkıntı hissedenlerde, arkadaş ve iş ilişkilerini sonucu kişilik bozukluğuna sürüklenenlerde ve içekapalı olanlarda intihar ihmali yükseliyor. Genetik faktörler de belirleyici. Araştırmalar, ailesinde intihar görülen kişilerde, diğerlerinden daha fazla intihar eğilimi bulunduğunu gösteriyor. Üç kuşak boyunca intihar görülen aileler var.

  Yaşam deneyimlerinin, ölümü seçmede belirleyici rolü var. Bireyin kimliğini kaybetmesine, değersizleştiğini hissetmesine neden olan etmenler çok güçlü olduğunda intiharla karşılaşıyoruz. Cinsel tacize, şiddete maruz kalan çocuk ileri yaşlarda intihara eğilimli oluyor.

  Kadın ve erkekler karşılaştırıldığında, erkeklerin intiharda daha kararlı davrandığını, tabanca ya da yüksekten atlama gibi geri dönülemeyecek yöntemler seçtiğini görüyoruz. Kadınlar ise teşebbüste bulunuyor. İlaç gibi geri dönülebilecek yöntemleri seçiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı