Gündem Haberleri

  Korkunç kazanın makinisti: İnsanlık dışı bir viraj

  Hürriyet Planet
  06.09.2013 - 09:43 | Son Güncelleme:

  İspanyol medyası, 24 Temmuz'da 79 kişinin ölümüyle sonuçlanan korkunç tren kazasıyla ilgili olarak trenin makinistine ait yeni bir ses kaydına ulaştığını yazıyor.

  BBC'nin İspanyol basınından derlediği haberine göre İspanyol El Pais gazetesi, makinistin kazadan hemen sonra bir arkadaşını telefonla aradığını ve bu kayda ulaştığını öne sürdü. Buna göre söz konusu ses kaydında makinist Francisco Jose Garzon, hız sınırının 80 kilometre olduğu sırada kendisinin 190 kilometre hızla gittiğini ve kontrolü kaybettiğini anlattı. Kazanın hemen ardından telaşla Madrid'deki merkez istasyonunu arayan makinist Garzon'un, telefonun diğer ucundaki arkadaşına söylediklerinden bazıları şöyle:

  "Çok fazla yaralı olmalı. Tren ters döndü. Ben kabinden çıkamıyorum. Umarım kmse ölmemiştir. 80 kilometre hızla gitmem gereken yerde benim hızım 190'dı. Dikkatim dağıldı. Güvenlik görevlilerine daha önce de bu virajın tehlikeli olduğunu, bir gün bir şey olabileceğini söylemiştim. Bu, insanlık dışı bir viraj."

  24 Temmuz'da Santiago de Compostela şehri yakınlarında meydana gelen kazada 79 kişi yaşamını yitirmiş, 170 kişi de yaralanmıştı. Kazanın hemen ardından başlayan süreçte makinist Garzon profesyonel dikkatsizlik yoluyla 79 kez cinayet işlemekle suçlanmıştı. Makinist şu anda tutuklu bulunmuyor.

  Kazadan sonra ortaya çıkan bir başka ses kaydında da makinistin kazadan birkaç dakika önce trenin içindeki bir başka arkadaşından telefon aldığı ve bu konuşma sırasında kazanın meydana geldiği öne sürülmüştü.

  İSPANYA'DAKİ FECİ TREN KAZASI

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı