Gündem Haberleri

  Korkmuyoruz

  Oya ARMUTÇU
  05.09.2015 - 22:54 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, uluslararası boyutta düzenledikleri dünkü adli yıl açılış törenlerinde, Cumhurbaşkanı, iktidar, Yargıtay ve Danıştay’ı sert sözlerle eleştirdi. İktidara, “İşte burada bugün burada biz haykırıyoruz. Sizden korkmuyoruz” diye seslenen Feyzioğlu, “Adalet sistemini çökertenler ne kadar ihtişamlı saraylarda, binalarda otururlarsa otursunlar göreceksiniz o sarayları ve binaları bir gün başlarına çökecektir” dedi. Feyzioğlu, “Savaşların çocukları vurduğu, sahile vuran minik bir bedenle insanlığın da vurulduğu bu dünyada özgürlük eninde sonunda kazanacaktır” diyerek mülteci dramını ve medyaya operasyonlarla baskıyı da eleştirdi.

  Feyzioğlu, özetle şunları söyledi:

  “1 Eylül’de alternatif açılış yapmıştı yüksek mahkeme, bugün (dün) adli yılı resmen açıyoruz. Bir sonraki adli yıl açılışımızı hep birlikte yapmayı elbette, bizim resmi açılışımıza katılmalarını canı yürekten diliyoruz.

  TERÖRE HAYIR

  Bugün, yargı adına ve toplum için en önemli günlerden biri olan 2015-2016 adli yılı resmi açılış törenindeyiz. Teröre hayır, hukuk devleti ve demokrasiye evet. Doğruları en saygılı ifadelerle söylediğimizde bile duymaya tahammül edemeyen kifayetsiz muhterisler, 72 yıllık adli yıl açılış töreni geleneğini, kanunla mevzuattan kaldırdılar. Burada hedef, milleti temsil eden bağımsız savunmanın susturulması oldu kuşkusuz.

  BOYUN EĞDİLER

  Maalesef bu gelenek devam ettirilebilecek iken önce Danıştay’ın sonra Yargıtay’ın, muktedirler karşısında boyun eğmesine bağlı olarak sona erdirildi. Üzgünüz. Oysa yüksek mahkemenin yüksek yöneticilerinin, iktidara dönüp ‘Biz sana boyun eğmiyoruz. Ankara’da hâkimler var’ demeleri gerekirdi. Biz onların yerine söyleyelim iktidara: Biz sana boyun eğmiyoruz, Türkiye’de avukatlar var. Dünya tarihinin baskı dönemlerinde en sıradan insanların devleştiği, süslü, sırmalı nice kıyafetleri giyenlerin ise eylem ve işlemleriyle o koltuklarında küçücük kaldıkları örneklerle doludur.

  ÖNEMLİ OLAN ADALET

  İktidarlar binlerce kilometre kaymak gibi yollar yapabilirler. İktidarlar binlerce kilometre köprü, tren yolu döşeyebilirler. Buldukları her toprak parçasını kentsel dönüşümle gökdelene de çevirebilirler. Ancak iktidarları tarihe altın harflerle yazdıracak olan diktikleri binalar değil adaletli olup olmadıklarıdır. İktidarın yaratmak istediği korku devletine karşı en etkili panzehir konuşmaktır. Korkmadan konuşmaktır. Hep birlikte konuşmaktır. İşte burada bugün burada biz haykırıyoruz. Sizden korkmuyoruz. Umutluyum çünkü birlikteyiz. Hukuk devleti ve demokrasi mücadelesini mutlaka kazanacağız.

  DESPOTLAR BİZİ İSTEMESİN

  Varsın dikensiz gül bahçesi rüyaları gören despotlar, bizden rahatsız olsun. Varsın dikensiz gül bahçelerinde gül koklamak isteyen sultanlar, bizi istemesin. Biz milletimizle, halkımızla, toplumumuzla el ele Türkiye’de demokrasiyi ve hukuk devletini kurmaya kararlıyız. Bize yorulmak haramdır.”

  Etiketler: metin feyzioğlu , tbb , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı