Gündem Haberleri

  Korkma, güçleri yetmez

  Ardıç AYTALAR / İSTANBUL
  02.10.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Harp Akademileri’nin 2007-2008 Öğretim Yılı açılışında bu yıl eğitim görecek 167’si sivil 814 öğrenciye hitap etti.

  1 saat 11 dakikalık konuşmada öğrencilere, yemin ettikleri temel değerlere yönelik saldırılara uğrayabileceklerini hatırlatarak, "Bu saldırılar, sizi yıldıracaksa korkutacaksa derhal mesleğinizden ayrılın" diyen Büyükanıt, özetle şunları söyledi:

  NEDEN YETMEZ?

  1 - Kimsenin Türkiye’yi bölebilecek bir gücü yok

  Korkularımızla yaşamayalım. Bir husustan emin olalım: Hiçbir güç Türkiye’yi bölemez. Kimsenin gücü buna yetmez. Türkiye’yi kim bölecek? Kimin veya hangi grubun böyle bir gücü var? Büyük Türkiye, böyle bir tehdidi bertaraf etme gücüne sahip değil mi? Kendimizi bu kadar zayıf görmeyelim. Hiçbir güç Atatürk’ün kurduğu cumhuriyeti başka bir şeye dönüştüremez. Yemin ettiğiniz temel değerlere yönelik saldırılara uğrayabilirsiniz. Bu saldırılar, sizi yıldıracaksa korkutacaksa derhal mesleğinizden ayrılın.

  2 - Ulusal ve laik yapı varlık nedenimiz, değişmez

  Hiçbir güç Türkiye Cumhuriyeti’nin laik yapısını değiştiremez ve bunu yapmaya gücü yetmez. Hiçbir güç, tüm çabalarına rağmen, Türk ulusunun ordusuna olan güvenini sarsamaz. Son defa ifade ediyorum ve belki bir daha tekrar etmeyeceğim. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin iç politika ile ilgisi olmaz ve olmamalıdır. Ancak ülkemizin ve rejimimizin temel direkleri üniter, ulusal ve laik devlet yapımız bizim var olma nedenimizdir ve olmaya devam edecektir. Bu temel değerleri neredeyse gerici olarak gören zihniyet sahipleri ülkemizde var olmaya ve üremeye başlamışlardır. Bu çevreler ancak erginliğe ulaştıklarında gerçeği anlayacaklardır. Bu uyanış pişman olmak için çok geç olabilecektir. Bizim taraf olduğumuz ve vazgeçmeyeceğimiz unsurlar vardır. Bunlar, Türkiye Cumhuriyeti’nin üniter devlet yapısının, üniter yapıdan oluşan ulus devlet yapısının ve silahlı kuvvetlerin yerleşik düzenlemelerinin politik, hissi ve önyargılı yaklaşımlarla bozulmamasıdır. Türkiye’de böyle bir atmosferin çeşitli çevrelerde oluşmaya başlandığını ve geldiğimiz noktada da adeta devleti budayarak bireyi yüceltmek gibi bir eğilimin ortaya çıktığını görüyoruz. Tabidir ki birey çok önemlidir ancak bireyi yükseltirken devleti yıpratmak ne kadar demokratik ve akılcıdır? Devlet ve birey rakip unsurlar mıdır? Devlet, birey için var olan bir yapı değil midir? Devleti, bireyi ezen bir kurum olarak görebilir miyiz?

  3 - Suskunluğumuz saygıdan kimse hududumuzu zorlayamaz

  Silahlı kuvvetlere yalnız ülke içinden değil, ülke dışından da saldırılar yapılıyor. Üzüntüyle ifade ediyorum bu tür saldırılar, ülke içinden de desteklenen ülke dışı saldırılardır. Bugüne kadar, kısmi suskunluğumuz devletimize, ulusumuza, dirlik ve düzenimize duyduğumuz saygıdan ileri gelmektedir. Şunun bilinmesini isterim ki herşeyin bir hududu vardır. Bu hududu kimsenin zorlamaması gerekir. Hangi ülkenin silahlı kuvvetleri bu kadar sistematik ve önyargılı hedef olmuştur. İç ve dış mihrakların saldırılarının kaynaklarına baktığımızda, asker olarak biz görevimizi yapıyor olmanın huzurunu yaşıyoruz. Bu ifadelerimi somut bilgilere dayanarak söylüyorum.

  Tam kadro /images/100/0x0/55eb696df018fbb8f8bf68e9

  Genelkurmay Başkanı’nın açıklamalarını, Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri komutanları, eski Genelkurmay başkanları yan yana dinlediler. Açılışa bazı üniversite rektörleri de katıldı. (Soldan-sağa:Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Genelkurmay eski Başkanı emekli Orgeneral Necip Torumtay.

  Karizmatik  liderler narsisttir

  LİDERLİK ve değişim üzerine grafiklerle sunum yapan Orgeneral Büyükanıt, Başbakan Tayyip Erdoğan’a işadamı Rupert Murdoch’un ABD’de hitap etmesiyle gündeme gelen "Karizmatik lider"in tarifini, dünyaca ünlü yönetim bilimci Peter Drucker’ın tanımlamasıyla anlattı. Erdoğan ve Murdoch’ın adını anmayan Orgeneral Büyükanıt’ın Drucker’dan aldığı tanımına göre karizmatik liderler, ekip çalışmasını sevmez. Tüm sistemi, liderliğini sürdürecek şekilde yeniden yapılandırır. Üstelik sisteme inanmaz. Vazgeçilmez adamı oynar. Herkesi kendisi gittiği zaman işlerin karışacağına inandırır. Hayal gücü ileriye değil, geçmişe yöneliktir. Yetenekli insanları çevresinden uzaklaştırır. Tipik bir narsistir. Kendinden başka kimseyi beğenmez. Orgeneral Büyükanıt, tarih boyunca ’Karizmatik lider’ denilen kişilerin Atatürk hariç hepsinin dengesiz insan olup çıktıklarını da vurguladı.


  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı