Gündem Haberleri

  Korgeneral Pulatsü: TSK'nın yıpratılmasına müsaade edilmemeli

  Serpil KIRKESER / İSTANBUL, (DHA)
  12.01.2012 - 19:35 | Son Güncelleme:

  "Balyoz Planı" iddialarına ilişkin 249’u tutuklu 365 sanıklı davanın 62. duruşması sona erdi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada 20 Mayıs 2010 tarihinde Balyoz soruşturması kapsamında Ankara’da ifade verdiğini belirten tutuklu sanık Korgeneral Korcan Pulatsü, daha sonra hakkında takipsizlik kararı verildiğini anlattı.

  Palatsü, 6 Aralık 2010 tarihinden Gölcük Donanma Komutanlığı’nda ele geçen sahte belgeler kapsamında tutuklandığını ve sanık sandalyesinde yer aldığını ifade etti. Tutuklandığı güne kadar görevinin başında olduğunu ve kaçmadığının altını çizen sanık Pulatsü, iddianameyi eleştirdi. Oraj isimli plan kapsamında çalışmalarda bulunmadığını belirterek, sahte dijital verilerin saçma ve komik veri ürünleri olduğunu söyledi. Oraj isimli plandan haberi olmadığını belirten sanık Pulatsü, "Sahte dijital verilerle TSK yıpratılmak istenmektedir. TSK’nın yıpratılmasına müsaade edilmemelidir" diye konuştu.

  Arama yapıldığı dönemin Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Binbaşı Kemalettin Yakar da savunmasını yaptı. Tutuklu sanık Binbaşı Kemalettin Yakar Gölcük Donanma Komutanlığı’nda yapılan aramaya değindi. Sanık Yakar "Zaman zaman fazla ve imha edilecek malzemelerin konulduğu yer olan ve kısmen depo gibi kullanılan o mahalli biliyorum. Ancak bu davalara konu olan sahte dijital belgeleri bu soruşturmalar kapsamında ve savcılık sorgularımda ilk kez gördüğümü tekrar ifade etmek istiyorum" dedi.

  Sanık Yakar, 23 yıllık meslek yaşamı boyunca hep ödüllendirildiğini belirterek, meslek hayatı boyunca disiplin cezası almadığını söyledi. İhbar mailini gönderenlerini bulunmasını isteyen sanık Yakar, "Tarafıma atılmış bu alçakça iftiraların hiçbirini kabul etmiyor ve bu iftiraları yaratanları, eğer ufacık dahi olsa Allah inançları varsa Allah’a havale ediyor ve lanetliyorum" diye konuştu. Sanık Yakar, "mevcut askeri emir ve talimatlara aykırı hareket ederek ve istismara açık bir ortam oluşturarak, fazla malzemeleri zaman zaman koyduğum yer olan ve özel olarak yapmadığım ve binanın yapımında yer alan ve binanın hemen hemen tüm katlarında mevcut bahse konu mahale koyarak bu davalarla ilgili süreçte sözde yeni delillerin bulunmasına sebebiyet verdim. Bunun vicdanı rahatsızlığını 12 aydır yaşamaktayım.12 aylık hapis sürem nedeniyle yaşadığım maddi ve manevi kayıplar bile bu ızdırabımdan daha hafif kalmaktadır" dedi.

  "ODAM 20 DAKİKA ARANDI"

  İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde yapılan aramada kendi odasının aramadan 5 saat sonra sadece 20 dakika arandığını söyleyen Yakar, "İhbar mektupta birsürü suç işlediğim idda edilmiş buna rağmen odam sadece 20 dakika aranmaştır. Bu durum çok garip" ifadelerini kullandı. Yakar, odasında suç teşkil edilebilecek bir belge bulunmadığını anlattı. Sanık Yakar, "Tutuklanmamdan 5 gün sonra savunmasız kalan evime hırsız girdi ve tarafıma evden herhangi bir şey çalınmadığı bildirildi. Bu devir de artık bir eşyanızın çalınması önemli değil ki fazladan eşya konulması önemli. Tüm bu süreçte yaşadıklarımın tesadüf olmadığına inanıyorum. İş yerinde olmadığım bir dönemde işyerimde daha önce görmediğim çeşitli digital belgeler çıkıyor. Tutuklandıktan sonra boş kalan evime ise hırsız giriyor ve bir şey çalınmıyor manidar değil mi?" diye konuştu. Söz konusu bölmeye dijital verilerin nasıl yerleştirildiğini bilmediğini öne süren Yakar, Bu komployu gerçekleştirenlerin bir gün mutlaka yargılanacağını belirtti.

  "ÖRGÜT SEMPATİZANI DEĞİLİM"

  "Ben herhangi bir örgütün sempatizanı veya üyesi değilim. Ben Türk Silahlı Kuvvetler’in bir personeliyim" diyen sanık Yakar, " Görevim gereği silahlı kuvvetler personelinin yıkıcı, bölücü ve irticai unsurlara yönelik takibi kapsamında yapılan çalışmaların tarafıma suç olarak yüklenmesini kabul etmiyorum. Yıkıcı, bölücü ve irticai faaliyetlere yönelik yapılan çalışmaları ben kendi arşivim için yapmıyorum ve kendime özel bir arşiv de tutmuyorum. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum" ifadelerini kullandı.

  Sanık savunmalarının alınmasına ara veren mahkeme duruşmayı yarına erteledi.

   

   

   

  DHA-Güvenlik - Türkiye-İstanbul / Silivri - Serpil KIRKESER
  2012-01-12 18:29:43

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı