Gündem Haberleri

  Körfez Köprüsü’nde kedi yolu montajı tamamlandı

  DHA
  18.08.2015 - 19:50 | Son Güncelleme:

  İstanbul - İzmir karayolu yolculuğunu 3.5 saate indirecek Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyolu projesinin en önemli geçiş noktası olan İzmit Körfez Köprüsü’nde 21 Mart’ta meydana kaza nedeniyle yaklaşık 3 ay geciken kedi yolu tamamlandı.

  Geçen Haziran ayı sonunda üzerinden yürüyerek geçilebilecek şekilde planlanan köprü inşaatındaki program, 21 Mart’ta meydana gelen kaza nedeniyle gecikmişti. Bu tarihte, köprünün her iki yakasına gerilen kablolarla monte edilen kedi yolu, Altınova ayağındaki bağlantı yerinden kopmuştu. Şans eseri olay sırasında altından gemi geçmemesi, bir faciayı önlemişti.

  Körfez Köprüsü’nde kedi yolu montajı tamamlandı

  Bu olayın ardından köprünün tamamlanması yolunda daha önce yapılan tüm programlar altüst olmuş, kedi yolu montajını yapan yüklenici firmanın japon mühendisi, Altınova İlçesi’ndeki mezarlıkta yaşamına son vermişti.

  Körfez Köprüsü’nde kedi yolu montajı tamamlandı

  Yapılan tesbitlerde, Türkiye’de imal edildiği anlaşılan kedi yolu kablolarının kopan bağlantı elemanlarının yenileri yurt dışında yaptırılmış, yine Japonya’dan getirtilen özel bir ekip tarafından monte edilmeye başlanmıştı. Büyük bir özenle gerçekleştirilen kedi yolunun tamamlanmasıyla, mühendis ve işçiler bunların üzerinde yürüyerek, Eylül ayı başında çekilmeye başlanacak olan ana kolbolar için ön hazırlık yapmaya başladı.

  Körfez Köprüsü’nde kedi yolu montajı tamamlandı

  Bir aksama olmadığı takdirde üzerinden araçların geçeceği tabliyeleri taşıyacak olan ana kabloların çekiminin ardından, Aralık ayında da tabliyeler döşenecek ve köprü, muhtemelen yeni yılın Ocak ayında üzerinden yürünerek geçilebilecek hale gecelecek.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı