Gündem Haberleri

  Körfez çamuruna vakumlu tarama gemisi

  Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)
  05.10.2011 - 12:19 | Son Güncelleme:

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Büyük Körfez Projesi kapsamında deniz dibindeki çamuru vakumlu sistemle çıkaracak ve taşıyacak tarama gemisi ile römorkör ihalesini yaptı.

  Türk firmalarının kazandığı ihale şartnamesine göre araçlar sözleşmeden sekiz ay sonra teslim edilecek ve Körfez’de çalışmaya başlayacak.

  İZSU Genel Müdürlüğü’nde 19 Ağustos’ta gerçekleştirilen ihaleye biri Hollanda, 5’i Türk olmak üzere 6 firma katıldı. Kısmi teklife açık, açık usulde gerçekleşen ihaleye kesici-emici (vakumlu) tip tarama gemisi için Sefine Denizcilik Tersanecilik A.Ş., Damen Shipyards Group, Gözüyılmaz Mühendislik ve Gemi Sanayi Ltd. Şti. teklif verdi. Ge-Ta ve Tülay Denizcilik İş Ortaklığı römorkör için teklif verirken, İndeks Elektrik Nakliye ile Yütek Makine Gemi İnşaat A.Ş. hem kesici- emici tip tarama gemisi hem de römorkör için teklif verdi.

  İhale komisyonunun değerlendirmesinin ardından kesici ve emici tarama gemisi ihalesini Gözüyılmaz Mühendislik İnşaat Gemi Sanayi Ticaret Limited Şirketi 5 milyon 850 bin TL’lik teklifiyle, römorkör ihalesini ise Ge-Ta ve Tülay Denizcilik İş Ortaklığı 1 milyon 380 bin Euro teklifle kazandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun imzalamasının ardından, sonuç ihaleye katılan firmalara bildirildi. İtiraz süresinin 26 Ekim’de dolmasını beklendikten sonra kazanan firmalarla sözleşme imzalanacak. İhale şartnamesindeki özelliklere uygun olarak gemi ve römorkör hazırlanıp, 8 ay içerisinde İzmir’e teslim edecek.

  Yeni ve yüksek kapasiteli tarama gemisi, Körfez’e akan derelerin temizlenmesi, Körfez’in kuzeyinde bir sirkülasyon kanalı açılması ve Körfez tabanındaki malzemelerin temizlenmesinde kullanılacak. Tarama gemisi, bir saatte ortalama yüzde 20 katı madde içeren 4 bin ton çamuru 1- 2 kilometre uzağa aktarabilecek kapasitede olacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı