GeriGündem Kordsa Global dünyaya teknoloji ihraç edecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kordsa Global dünyaya teknoloji ihraç edecek

Kordsa Global dünyaya teknoloji ihraç edecek
refid:9000752 ilişkili resim dosyası

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, “Liderlik, öncü olmak önemli ama esas mesele bunu sürdürebilmektir. Küresel liderliği sürdürebilmenin çok önemli ve kalıcı yolu, teknolojiden geçiyor” dedi.

Güler Sabancı, topluluklarının iştiraklerinden olan kord bezi üreticisi Kordsa Global Endüstriyel İplik ve Kord Bezi Sanayi ve Ticaret AŞ'nin Kocaeli'nin Alikahya beldesindeki fabrikasında, Teknoloji Merkezinin açılış törenine katıldı.

Sabancı, törende yaptığı konuşmada, 35 yıl yaptığı işte zirvede kalmanın, zirvede gidebilmenin sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu belirterek, “Liderlik, önderlik daha çok sorumluluk demektir. Kordsa Global; bu öncülüğün, liderliğin sorumluluğunun bilincindedir” dedi.

Açılış yapılan Teknoloji Merkezinin, öncülüğün ve liderliğin sorumluluğunu bilen, müşterisine sürekli bir adım önde daha iyiyi yakalaması için katkıda bulunan bir şirketin ürünü olduğunu ifade eden Sabancı, çok mutlu olduğunu, Kordsa çalışanlarının da bu gururu daha da ileriye taşıyacağına inandığını söyledi.
Kordsa'nın global teknoloji liderliğinin daha da ilerilere taşınmasını arzuladığını dile getiren Sabancı, şöyle konuştu:

“Liderlik, öncü olmak önemli, ama esas mesele bunu sürdürebilmektir. Küresel liderliği sürdürebilmenin çok önemli ve kalıcı yolu, teknolojiden geçiyor. Kordsa, teknolojide de lider, öncüdür. Sektörde iş yapanlardan çok farklıdır. Tüm lastik sektöründe, tüm teknolojilere en iyi servisi verebilen bir şirkettir. Bizim için önemli olan, bu liderliği sürdürebilmek, daha iyiyi, sürekli daha iyiyi aramak ve müşterilerimize yeni ürünler sunabilmektir. Bunu yapıyoruz, daha iyisini yapabilmek için bu merkezin açılışını gerçekleştiriyoruz.”

TEKNOLOJİ LİDERİYİZ

Kordsa Global CEO'su Mehmet Pekarun da, tarihi bir gün yaşadıklarını ifade ederek, 1973 yılında Sabancı ailesinin vizyonu ve çalışanlarının emeğiyle Türkiye'de başlayan başarı hikayelerinin, 5 kıtada hizmet veren dünya lideri Kordsa Global'i yarattığını kaydetti. Yeni teknoloji merkeziyle dünya çapındaki müşterilerine yenilikçi ürünler geliştireceklerini bildiren Pekarun, “Artık İzmit'ten dünyaya teknoloji üreteceğiz” dedi.

Pekarun, şu bilgileri verdi:

“Kordsa Global, bu yıl 1 milyar doları aşması beklenen satışlarıyla sektörünün dünya lideri konumunda. Bu şirkette, 9 ülkede 11 tesisiyle 5 kıtaya yayılmış geniş hizmet ağı, 35 senede ortaklıklar ve satın almalarla güçlenmiş çok renkli şirket kültürü, Türkiye, Amerika, Arjantin, Brezilya, Çin, Mısır, Almanya, Endonezya ve Tayland'da 5 bine yakın çalışanının tecrübesi ile uzmanlığı mevcut. Lastik takviye ve özellikle araç lastiğine odaklı iş modeli, Goodyear, Michelin, Continental, Pirelli, Bridgestone gibi dünya devi müşterilerine 'siz neredeyseniz biz oradayız' diyebileceğimiz hizmet gücümüz var. Tüm bu verilerin ışığında bakıldığında, belki de gerçek anlamda global ilk Türk şirketi olma unvanını taşıyoruz. Geçen yıl 925 milyon dolar ciro elde etmiş ve bu yıl satışlarını 1 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefleyen global bir şirket olarak, 'sektörümüzde ciro liderliği'nin üstüne 'teknoloji liderliği'ni eklemenin heyecanını yaşıyoruz.”

Pekarun, 2006 yılında Kordsa'yı, Kordsa Global olarak yeniden şekillendirdiklerini anımsatırken, müşterilerinin beklentileri doğrultusunda sektör lideri olarak yeni ürünler, inovatif yaklaşımlar oluşturmak amacıyla Teknoloji Merkezi'ni kurduklarını söyledi.

Merkez için 2007 yılında 5 milyon dolar teknoloji yatırımı yaptıklarını dile getiren Pekarun, teknoloji ekiplerini geçen yıl 30 kişiye çıkardıklarını ve yakın zamanda 50 kişiye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

TÜRKİYE'DEN DÜNYAYA TEKNOLOJİ TRANSFERİ

Sabancı Holding Lastik, Takviye Malzemeleri ve Otomotiv Grup Başkanı Turgut Uzer ise küresel bir şirketin farklılığının 'uyumaması', dünyadaki gelişmeleri sürekli takip etme zorunluluğu olduğunu söyledi.

O oranda da küresel bazda fırsatlar yaratma, yeni ufuklar açma kabiliyetlerinin arttığını dile getiren Uzer, “Konusunda küresel liderliğe ulaşan Kordsa Global'in beşiği ve amiral gemisi burası, İzmit... Türkiye'nin sanayileşme hamlesi büyük ağırlıkla yurt dışında geliştirilen teknolojinin, yurt içinde uygulanmasına yönelik oldu. Burada ise tam tersi oluyor. Burada geliştirilen teknoloji, dünyaya yayılan tesislerimizde kullanılıyor. Türkiye yıllarca kullanmak üzere dışardan teknoloji aldı, biz dışarda kullanmak üzere teknoloji geliştiriyoruz” diye konuştu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle